Coronapandemin har gjort att ishockey-VM i schweiziska Lausanne och Zürich inte blir av i maj som planerat.
Det finns en tanke om att det istället ska genomföras nästa vår, 2021 i Schweiz, men det skulle göra att de kommande fem VM-turneringarna skulle skjutas framåt i tiden med ett år.
Enligt den femårsplan som är fastställd ser arrangörsland och år ut enligt följande:
2021 Vitryssland och Lettland
2022 Finland
2023 Ryssland
2024 Tjeckien
2025 Sverige och Danmark
Enligt planen ska Sverige och Danmark dela på ishockey-VM 2025. Foto: Bildbyrån.
– Vi har kontakt med organisationskommittéerna för alla de kommande fem världsmästerskapen. Vi frågar hur de ser på den aktuella situationen med tanke på att eventuellt skjuta fram turneringarna under ett år, säger Internationella ishockeyförbundets president René Fasel till nyhetsbyrån TASS.
Enligt René Fasel har IIHF sedan 2012 låtit försäkra VM-turneringarna i händelse av force majeure och VM i Schweiz är inget undantag. Kostnaden för försäkringen för VM i Schweiz ligger på motsvarande 2,6 miljoner kronor och ska täcka ekonomiska skador och intäktsbortfallet om VM blir inställt.
LÄS MER: U18-VM riskerar bli inställt – ishockey-VM i Schweiz också i fara
Men det är också försäkringsfrågan som gör att det är svårt att skjuta upp VM i Schweiz och spela det 2021 istället.
– För närvarande ser det alltså ut som att nästa års VM kommer att hållas i Vitryssland och Lettland. Det slutliga beslutet kommer att fattas i slutet av april, säger René Fasel.
Då kommer det också att bestämmas när IIHF har sin kongress, vilket kan bli i slutet av maj eller i juni.
LÄS MER: Här är tioårsplanen för svensk hockeys framtid: "Kan betyda mycket"
***
Bra artikel? Värd en kaffe & mazarin – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)