I samarbete med

Tre Kronors VM-motståndare Norge har varit i kontakt med den norska Minnesota-stjärnan Mats Zuccarello om att spela VM.
Och nu har Norges sportchef Patrick Thoresen fått ett besked.
Tre Kronor skulle teoretiskt kunna få in någon av Minnesota-målvakterna Filip Gustavsson eller Jesper Wallstedt till VM i Fribourg. Även OS-forwarden Marcus Johansson är tillgänglig medan Jonas Brodin och Joel Eriksson Ek dras med skador.
Norge, som Tre Kronor möter längre fram i gruppspelet, har varit i kontakt med den norska NHL-stjärnan Mats Zuccarello, 38, om VM-spel.
– ”Zucca” pratade jag med igår. Han har en kropp som inte var helt hundra. Han har en familjesituation där han har fått sitt tredje barn vid nyår. Så det passade inte helt i år, säger Norges sportchefPatrick Thoresen till Hockeynews.
Slog igenom i Modo
Kommentarer
Skriven av
Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews
Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.
Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.
Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.
Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.
