1 Rögle, 45 matcher, 87 poäng (137–118) +19
Vid samma tid ifjol: 88 poäng (144–105) +39
Skillnad: -1 poäng och en klart sämre målskillnad
Kommentar: Trots en poäng förre än förra säsongen vid motsvarande tid så toppar Rögle i år SHL-tabellen med en match mindre spelad än de båda närmaste toppkonkurrenterna Skellefteå och Luleå.
Rögle är färska CHL-mästare och har inte slappnat av efter det. Tvärtom har man vunnit två av tre matcher trots frånvaro av ett par nyckelspelare. Imponerande!
2 Skellefteå, 46 matcher, 83 poäng (151–109) +42
Vid samma tid ifjol: 81 poäng (134–108) +26
Skillnad: +2 poäng och en väsentligt förbättrad målskillnad.
Kommentar: Skellefteå har ny huvudcoach i Robert Ohlsson och en drös nya spelare, men är bättre den här säsongen jämfört med förra. Det är ett styrkebesked från klubben som visar att man har en urstark verksamhet när det gäller scouting, spelarutveckling och vinnarmentalitet.
Men det var förstås ett tungt tappat att spela mot Luleå utan poängmaskinen Jonathan Pudas.
3 Luleå, 46 matcher, 83 poäng (143–107) +36
Vid samma tid ifjol: 78 poäng (135–121) +14
Skillnad: +5 poäng och en väldigt mycket bättre målskillnad.
Kommentar: Nya kedjan med Pontus Andreasson, Juhani Tyrväinen och Linus Omark har blivit en toksuccé. Precis den kick i rätt tid som hela laget behövde inför SM-slutspelet.
Målvaktsparet är stabilt, backbesättningen väldigt bra och fin balans i kedjorna med poängspelare och rivjärn i spetsig mix.
4 Frölunda, 45 matcher, 78 poäng (135–116) +19
Vid samma tid ifjol: 75 poäng (120–114) +6
Skillnad: +3 poäng och en bättre målskillnad.
Kommentar: Även om det blev stryk mot Brynäs och Djurgården i helgen så har Frölunda fått till ett trendbrott mot de två tidigare säsongerna då formkurvan sluttade nedåt.
Skadeläget är gynnsamt, OS-spelarna har kommit igång igen och på papperet har coachen Roger Rönnberg ett lag som ska kunna blanda sig i guldstriden.
5 Växjö, 47 matcher, 76 poäng (134–132) +2
Vid samma tid ifjol: 93 poäng (138–100) +38
Skillnad: -16 poäng och väldigt många fler insläppta mål.
Kommentar: Mästarna har inte direkt regerat SHL den här säsongen. Det var nödvändigt att få in Emil Larmi i kassen även om Adam Åhman gjort ett stabilt jobb. Årets Växjö varvar toppmatcher med plattmatcher.
Ena stunden nollas Rögle för att i nästa match sluta med en 6–2-torsk mot ett bottenlag. Oberäkneligheten gör Lakers lite läskigt. Både för Sam Hallam. Och för Växjös motståndare.
6 Örebro, 47 matcher, 72 poäng (133–114) +19
Vid samma tid ifjol: 81 poäng (140–130) + 10
Skillnad: -9 poäng, men en bättre målskillnad.
Kommentar: Årets Örebro är urstarkt hemma i Behrn arena där man är trea i hemmatabellen. Samtidigt är man tredje sämst i bortatabellen. Förra säsongen var man näst bäst hemma och åtta på bortaplan, så poängtappet är främst när man är ute på resa.
Om det inte hade varit för målvakten Jhonas Enroths kanonsäsong hade förmodligen Örebro haft betydligt större bekymmer. Laget har fin potential. Nu gäller det att bestämma sig och stanna kvar på högstanivån.
7 Leksand, 46 matcher, 72 poäng (134–130) +4
Vid samma tid ifjol: 76 poäng (134–129) +5
Skillnad: -4 poäng och nästan exakt samma målskillnad.
Kommentar: Det har svajat lite på slutet och frågan är hur coachen Björn Hellkvist väljer att formera sina kedjor för att få ut MAX.
Att skyttekungen Véronneau har gjort 30 mål och på en massa olika sätt är ett eget kapitel. Han trivs med Carter Camper, men också med i princip vem som helst, så toppkedjan är inget problem.
Det är hur man väljer att spela centrarna Marek Hrivik och Mikael Ruohomaa som kan bli skillnaden mellan succé och platt fall.
8 Färjestad, 46 matcher, 72 poäng (133–134) -1
Vid samma tid ifjol: 70 poäng (138–129) +9
Skillnad: +2 poäng, men lite färre gjorda mål och lite fler insläppta.
Kommentar: Det är lite tidigt än att avgöra om tränarskiftet från Johan Pennerborn till Tomas Mitell är en succé eftersom laget har störts av sjukdom och avbräck och det har inte gått speciellt många matcher.
Totalt sett har Färjestads guldsatsning inte synts i tabellen. Det har inte lyft. Men om vi snackar om ett utsökt spelarmaterial, framför allt på centersidan, så ska vi prata FBK rätt länge.
9 Oskarshamn, 45 matcher, 64 poäng (126–142) -16
Vid samma tid ifjol: 52 poäng (119–148) -29
Skillnad: +12 poäng och 13 mål bättre jämfört med förra säsongen.
Kommentar: Kedjan med OS-spelaren Fredrik Olofsson och Patrik Karlkvist och Kim Rosdahl har varit en av SHL-säsongens stora snackisar. Som de har öst in mål och poäng för IKO.
Även de tjeckiska bröderna Hynek och Tomas Zohorna har varit framgångsrika i sin nya miljö. Att smålänningarna om ett par veckor ska spela slutspel är en formidabel succé.
Bekymret nu är att IKO är SHL:s sämsta lag under 2022. Bara 16 poäng på 15 matcher. Soppatorsk.
10 Brynäs, 47 matcher, 61 poäng (115–126) -11
Vid samma tid ifjol: 55 poäng (123–158) -35
Skillnad: +6 poäng och en klart vassare defensiv.
Kommentar: Efter tre år i rad med missat SM-slutspel är nye huvudcoachen Mikko Manner nära att kunna bryta den dystra trenden. Sedan Veini Vehviläinen hittade formen ungefär halvvägs in i serien har hela Brynäs fått ett uppsving. Nyligen bröts en formsvacka och efter det har det blivit tre vinster på fyra matcher och där sa väl Gävlelaget definitivt hej då till kvalspöket?
Att nå slutspel för första gången sedan 2018 skulle vara värt mycket för klubben.
11 Linköping, 47 matcher, 61 poäng (110–130) -20
Vid samma tid ifjol: 53 poäng (116–147) -31
Skillnad: +8 poäng och klart färre insläppta mål bakåt.
Kommentar: Klas Östman är ny huvudcoach och han har gjort livet i LHC lite lättsammare. Faktum är att han har fått förlängt kontrakt och att han och poängkungen Markus Ljungh blir kvar får nog många att dra en suck av lättnad.
Det finns framtidstro. Men blir det även slutspelsstämning i Saab arena? Hoppet finns kvar och LHC har i alla fall en chans ännu.
12 Malmö, 46 matcher, 55 poäng (117–143) -26
Vid samma tid ifjol: 64 poäng (114–129) -15
Skillnad: -9 poäng och betydligt fler insläppta mål.
Kommentar: Guldsatsningen har gått i kras. Spelarna har inte levt upp till förväntningarna och kemin i laget har ifrågasatts under lång tid utan att spelarna har kunnat räta ut frågetecknen.
Malmö känner flåset underifrån och är jagat av både Djurgården och Timrå in på upploppet av den här prövande säsongen. Lagkaptenen Carl Söderberg har visat stark form och är den tredje bästa poänggöraren i SHL över de senaste sju matcherna (4 mål + 5 assist). Hur många hakar på honom i avgörandet?
13 Djurgården, 47 matcher, 54 poäng (119–153) -34
Vid samma tid ifjol: 61 poäng (124–133) -9
Skillnad: -7 poäng och en mycket sämre målskillnad.
Kommentar: Poängtappet är kännbart, men inte så våldsamt stort ändå. Den positiva utvecklingen under 2022 har sopat bort spåren av en rätt värdelös höst.
Kampen för överlevnad utan kval pågår och huvudcoachen Joakim Fagervall predikar fokus inför varje enskild match. Rätt tänkt, givetvis. Frågan är om Djurgården orkar hålla foten på gaspedalen hela vägen till omgång 52.
14 Timrå, 46 matcher, 51 poäng (122–155) -33
Vid samma tid ifjol: Spelade i Hockeyallsvenskan 2020/2021.