HockeyNews
PLUS

"Vill man kliva in som domare där?"

Jonathan Ang ilska
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 11 januari 2025

FacebookXWhatsApp

Jonathan Ang vräktes omkull – men fick ingen utvisning med sig. 

Istället åkte han ut själv för sin ilska mot domarna – och då avgjorde Växjö.

– Vi borde spela powerplay där, säger Anton Blomqvist i TV4. 

ANNONS

HV71-tränaren höll sig lugn när han fick frågan efteråt om situationen. Han tyckte domarna gjorde fel – men ville inte skylla på det.

– Vi behöver fokusera på det vi kan påverka. Behöver vara kyliga. Sen är frågan om man vill kliva in som domare där och spela en så stor roll i det läge som matchen är. Men det är inget vi kan påverka, säger Blomqvist. 

Förklaringen från domarna var tydlig, enligt honom:

ANNONS

– Han tycker inte det är utvisning. 

HV71 kom tillbaka från 0–2 till 3–2, men fick inte med sig några poäng. 

– Vi gör en jättebra match i dag, sen tappar vi puck, det blir en omställning vi inte kan sortera ut där. Samtidigt läropeng att vara kyligare, smartare, bygga vinnande beteende. Inga ursäkter från vår sida, vi behöver bli bättre, säger Anton Blomqvist. 

Robert Rosén avgjorde matchen i powerplay med Ang i utvisningsbåset. Han fick öppet mål och taket lyfte inför fullsatta läktare i Växjö. 

1+2 nu från Rosén i de två matcherna sedan sin comeback. 

– Fantastiskt, nästan för bra för att vara sant, säger han. 

Men han var inte nöjd sitt spel.

– Skönt ändå att få göra det målet och bidra offensivt, men annars var det inte så bra från min sida, säger han. 

Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)

Ämnen i artikeln

ANNONS