Vid ställningen 2–1 till Västerås IK i slutet av den andra perioden började brandlarmet i Nobelhallen plötsligt att ljuda.
Samtliga i arenan tvingades utrymma.
Det var inte pyroteknik, utan ett brandlarm som gått av på en restaurangtoalett, enligt uppgifter till VLT.
Alla som skulle in igen fick visiteras.
VLT:s krönikör Oliver Åbonde skriver:
"När ingen rök syntes i hallen får man säga att alla blev minst sagt förvånade när brandlarmet gick och alla skulle utrymma. Men lösningen, att skjuta fram de två sista minuterna av andra perioden och ta periodpaus när hallen var tömd, var smart och tidseffektiv… sen får man väl också lov att säga att om det nu var det som hände när brandlarmet gick på en restaurangtoalett var det knappast första gången det smygröktes på en toalett i Karlskoga. Man tager vad man haver, när inte köksfläkten finns tillgänglig".
Västerås IK-spelarna kanske blev mer störda?
När matchen senare återupptogs spelades de sista två minuterna och 18 sekunderna av den andra perioden klart, utan paus (bara ett kort sidbyte) sattes den tredje perioden sedan igång.
Två mål i power play vände matchen snabbt för Karlskoga efter larmkaoset, först 2-2 av Jesper Norbäck och efter 3-2 av Rikard Olsén kom Västerås inte ikapp. 4-2 i tom kasse till slut.
Karlskoga tar seger nummer ✌️ mot Västerås! pic.twitter.com/RSPciWydvF
— HockeyAllsvenskan (@hockeyallsvensk) November 11, 2023

