Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Niclas Lundgren och Västerås har startat med fyra raka förluster.
För Hockeynews pratar den rutinerade backen om
✓ Förlusten mot Vimmerby
✓ Därför är han inte orolig
✓ Bagaget från ifjol
✓ Snacket om nyförvärv
Efter fyra omgångar är Västerås fortfarande på noll poäng, och måndagens match mot Vimmerby var ett riktigt bottennapp med förlust 1–3.
Rutinerade backen Niclas Lundgren konstaterar att säsongen inte börjat som VIK hoppats.
– Det är en tuff start, vi gjorde två bra matcher från start men lyckades inte lyckas knyta ihop säcken då. Nybro borta var inte bra alls egentligen. I går blev det krampaktigt, säger han när Hockeynews ringer upp.
VIK hade svårt att skapa chanser och allt eftersom blev försvarsspelet också ihåligt.
– Vi synkade inte nånstans. Små runt sargen, små med puck. Det är väl det. Vi har fått en tuff start, säger han.
Samtidigt tycker han att förlusten mot Vimmerby är mer av ett olycksfall i arbetet, och att VIK behöver hitta tillbaka till det spel man visade på försäsongen och i de första två omgångarna.
– Det vi haft tidigare är bra insatser. I går var det inte det. Det finns saker som är bra och vi har visat vad vi är bra på. Så jag vill se att vi istället litar på det vi kommer överens om.
– Vi hade en bra försäsong där vi var svårslagna, det kände vi att vi hade. Vi behöver studsa tillbaka till det. Vi vet att vi kan vara det laget.