Vidare till final – men oro kring forwarden

Luleå är vidare till CHL-final. Däremot drabbades laget av ett tungt avbräck i semifinalen mot Zug på hemmaplan.
Luleå vann även det andra mötet mot Zug med 3–2 och gick därmed vidare med sammanlagt 6–4. Nu väntar en helsvensk final, efter att Frölunda slagit ut Brynäs. Finalen spelas den 3 mars.
Men det var inte enbart glädje i Luleå efter slutsignalen. Markus Nurmi tvingades kliva av matchen efter en otäck situation. Den finske forwarden fick en klubba i ansiktet i den första perioden. Han blev liggande på isen innan han tog sig mot bänken, lämnade därefter matchen och återvände aldrig till spel.
Nurmi har stått för en stark säsong poängmässigt. I SHL har han noterats för 22 poäng på 36 grundseriematcher, medan det i CHL har blivit fyra poäng på tio matcher.



