🎥 Martinez & Smith 🎥
— z - Vegas Golden Knights (@GoldenKnights) June 12, 2023
Smith: There's a lot of work to be done. We're not looking too far ahead. pic.twitter.com/i9PRGt9gcQ
Sedan debutsäsongen som slutade med en sensationell finalplats så har Vegas Golden Knights varit en tung utmanare i den västra konferensen.
I natt är det upplagt för ännu ett kapitel i framgångssagan och det är ett välskrivet sådan – om hemmalaget lyckas slå in matchbollen i finalserien mot Florida.
Vegas har skaffat sig en 3–1-ledning i matchserien och det är bästa möjliga utgångsläge inför nattens match i T-Mobile Arena.
– Vår fanbase har varit exalterade och burit fram oss sedan dag ett. Fansen hejar på oss på träningar och matchvärmningar och det håller drivet uppe för oss. Vi är en fokuserad grupp här som vet vad som står på spel nu och vi har ett jobb att göra och det är det vi fokusera på, säger Reilly Smith som varit med under samtliga sex säsonger i klubben.
Efter segern i match fyra på bortaplan fick spelarna en ledig resdag och i går tränade man lätt på is för att komma tillbaka i tidsskillnaden och mentalt klara av att ladda om inför utmaningen som väntar nu.
Vegas har dukat för fest och det är mycket som talar för att det blir ett sällan skådat firande i den mytomspunna staden, om nu hemmalaget lyckas förvalta den första matchbollen.
– Jag har hört en del av våra spelare säga att vi är medvetna om situatonen och vad som står på spel individuellt och som lag och för hela staden. Men det är det här vi spelar för och vi är redo på det, säger Vegastränaren Bruce Cassidy.
– Så fort pucken är i spel är allt lugnt. Fram tills dess gäller det att ha huvudet på rätt ställe och det är utmaningen. Men jag gillar en sak med vårt lag, vi har spelare som vunnit och spelare som förlorat en final. Sen har vi några som är med för första gången och där gäller det att vi snackar med alla så vi vet att alla är på ett bra ställe. Men det har vi våra rutinerade spelare till och det sköter dom, säger Cassidy.
Alec Martinez är en av spelarna i hemmalaget med massvis av rutin och han är dessutom redan tvåfaldig Stanley Cup-mästare efter åren i Los Angeles Kings.
Den 35-årige backen blev mästare 2012 och 2014 och andra gången så gjorde han det matchavgörande målet på Henrik Lundqvist i förlängning inför hemmafansen.
– Det är bara mänskligt att tankarna far i väg lite och man tänker på vad som kan hända. Men vi vet vad som står på spel och det gäller att hitta en bra balans där. Sen får man bara försöka hantera det här som vilken match som helst och det är viktigt att vi snabbt hittar våt spel i matchen, säger Martinez.
02.00 svensk tid är det nedsläpp i nattens match.
🎥 Cassidy: I don't get nervous a lot, it's more anxious. We want to get playing. pic.twitter.com/sVRbn0JqSR
— z - Vegas Golden Knights (@GoldenKnights) June 12, 2023

