HockeyNews
PLUS

Var på väg ur gruppen – nu är Kanada världsmästare

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Totalt uträknade efter tre inledande förluster i gruppspelet – men nu är Kanada världsmästare.
Efter sex och en halv minut in på förlängningen avgjorde Ottawaforwarden Nick Paul. 

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!

Ett år för halva priset – endast 449,50 kr med koden HN365. Klicka här för årskort

ANNONS




Kanada inledde gruppspelet med tre raka förluster mot Lettland, Tyskland och USA och var nära att åka ur redan i gruppspelet, men med nöd och näppe lyckades man ta sig vidare. 

ANNONS


Därefter slog man ut både Ryssland och USA och i finalen mot Finland fick man sin revansch från VM-finalen 2019. 


ANNONS

Det var dock Finland som inledde bäst och skulle ta ledningen, sedan Mikael Rouhomaa satt 1–0 efter nio minuters spel. Oliwer Kaski kastade pucken mot mål och där stod en friställd Mikael Rouhomaa och kunde peta in pucken bakom NHL-målvakten Darcy Kuemper. Det var 32-åringens första landslagsmål någonsin. 


1–0 ledningen stod sig perioden ut, men i den andra perioden kom kvitteringen från kanadensarna efter att Maxime Comtois petat in en lös puck framför mål. 

ANNONS


I slutet av den andra perioden trodde Kanada att de hade gjort 2–1, men den finske förbundskaptenen Jukka Jalonen utmanade domslutet genom att nyttja sin ”coach’s challenge” efter att ha misstänkt en offside innan målet. Efter några minuters överläggning kunde domarna konstatera att Jalonen hade rätt och därmed dömdes målet bort. 


ANNONS

LÄS MER: Brons till USA – efter förstakedjans dominans


ANNONS

I stället skulle Finland återta ledningen efter drygt fem minuters spel i den tredje perioden sedan Petteri Lindbohm dragit iväg ett handledsskott från backplats. Det var backens första mål i turneringen. 


Men Kanada skulle komma tillbaka än en gång. I samband med att 1–0 målskytten för Finland, Mikael Rouhoma dragit på sig en utvisning för tripping kvitterade Kanada genom Adam Henrique. 

ANNONS


Matchen gick till förlängning och i tre mot tre-spelet var det Kanada som drog det längsta strået efter att Finland slarvat på en offensiv tekning och Kanada kommit två mot ett. Connor Brown spelade fram Nick Paul som kunde lägga in pucken bakom den finske målvakten Jussi Olkinuora. 


ANNONS

– Det är en sensationell comeback av det kanadensiska laget, de var helt uträknade. Det är starkt att komma tillbaka som de har gjort, säger experten Jonas Andersson i SVT. 


Finland – Kanada 2–3 efter förlängning (1-0, 0-1, 1-1)
Mål, Finland: Mikael Rouhomaa, Petteri Lindbohm
Mål, Kanada: Maxime Comtois, Adam Henrique, Nick Paul (avgörande mål)



Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.

Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.

Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2