HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Utlånade målvakten förlänger med moderklubben

Artikelbild
Bildbyrån

HV71 meddelar på sin hemsida att Olof Glifford blir kvar i klubben även nästa säsong.

ANNONS

Olof Glifford har under den pågående säsongen till största delen varit utlånad till IK Oskarshamn i HockeyAllsvenskan. Där har han noterats för en räddningsprocent på 91,0 över 24 grundseriematcher och stått för hela fyra nollor. Dessutom har det blivit tre matcher med moderklubben i SHL, där han registrerat en räddningsprocent på 87,3.

Johan Hult, tillförordnad General Manager i HV71, förklarar att klubben följer Gliffords utveckling noggrant och säger följande till klubbens hemsida:

ANNONS

– Olof är modern i sitt målvaktsspel och agerar med ett lugn som skapar trygghet åt hela försvaret. Dessutom är Olof en HV-kille sedan barnsben och därför känns det extra roligt att han går en spännande framtid till mötes.

Glifford har tecknat ett kontrakt som gäller för kommande säsong, och själv är han mycket glad över avtalet.

– HV71 betyder mycket för mig och det är en ära att fortsätta karriären i min moderklubb. Jag har haft en bra utbildning i HV71:s målvaktsskola och ser fram emot att fortsätta utvecklas här, säger Glifford till klubbens hemsida.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS
ANNONS