10.44 in i den tredje perioden kunde Magnusson sätta dit säsongens första mål.
– Skönt, det har man väl väntat på lite. Men med det sagt, det hjälpte väl inte så mycket idag. Men skönt för en själv.
21-åringen hade inför onsdagens match noterats för fyra assist på 24 omgångar. Att äntligen få se pucken gå över mållinjen var viktigt för självförtroendet.
– Det gör mycket, jag har haft några lägen. Så kul att sätta dit den idag, det var väl på tiden.
Magnusson utsågs dessutom till matchens lirare efteråt.
– Jag tycker väl att jag gör en bra match, jag får väl trösta mig lite med det. Men när inte laget presterar så blir det ändå inte kul att spela hockey.
Forwarden spelade i en fjärdekedja med Hampus Falk och Christoffer Björk. Omgivningen har varit en aning under säsongen, men han tycker sig känna en kemi med Falk och Björk.
– Jag trivs med Björken som jag då mest har spelat med. Jag tycker att vi liknar varandra i spelstilen, vi gillar fart och vara jobbiga att möta. Även skickliga med pucken båda två, så jag tycker jag och han gör det bra. Idag hade vi även Theo och han gör det alltid bra när han kommer upp och kör med oss.
För att laget ska hitta tillbaka till spelet de hade i derbyt mot Djurgården i helgen krävs det att man går tillbaka till grunderna.
– Jag tycker vi ska tillbaka till vår identitet, ta det defensiva före det offensiva. För vi vet att när vi tar det defensiva så kommer det offensiva också. Nej, hitta tillbaka till det bra defensiva spelet, våga hålla puck och spela.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews

