I samarbete med
Uppgifter: Vita Hästen nära nytt meriterat namn

Vita Hästen har redan lockat hem Marcus Eriksson. Men klubben nöjer sig inte där – enligt Kmhockey.se är ytterligare ett meriterat namn på väg in.
För ett par dagar sedan stod det klart att Marcus Eriksson gör comeback i Vita Hästen efter att ha skrivit på ett tvåårskontrakt. Efter fjolårssäsongen gick Eriksson och Södertälje SK skilda vägar. Den rutinerade forwarden valde därefter att fortsätta karriären utomlands – innan han nu återvänder till Sverige och moderklubben.
Enligt Kmhockey.se kan ytterligare en övergång vara på gång. Även en annan meriterad spelare uppges vara nära Vita Hästen. Det handlar om backen Mattias Bäckman, som enligt sajten är på väg in. Bäckman har erfarenhet från spel i landslaget samt från AHL och SHL, men har den här säsongen varit klubblös.



