MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med

Jhonas Enroth och Örebro har lagt kontraktsförhandlingarna på is – enligt uppgifter till Expressen vill klubben sänka målvaktens lön.
– Det kommenterar jag inte, säger 37-åringen till Expressen.
Efter sex säsonger i Örebro närmar sig slutet på Jhonas Enroths nuvarande kontrakt. Parterna har fört samtal om en fortsättning, men enligt uppgifter har förhandlingarna lagts på is efter att klubben presenterat ett bud med kraftigt sänkt lön.
– Det kommenterar jag inte. Egentligen vill jag bara lägga fokus på matchserien mot Luleå här nu, och det var lite tuffa tider sportsligt då i januari, så då backade vi undan och ska återuppta det efter säsongen, säger målvakten.
37-åringen har fortfarande inga planer på att avsluta karriären och vill spela vidare på högsta möjliga nivå.
– Nej, jag ska definitivt spela vidare, säger han.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
