HockeyNews
PLUS

Uppgifter: Timråback nobbar konkurrenter

Simon Forsmark
Bildbyrån

Publicerad: Igår 16:27

FacebookXWhatsApp

Backen Simon Forsmark blir kvar i Timrå IK.

Enligt uppgifter till Expressen har 22-åringen kommit överens med klubben om ett nytt kontrakt.

SCA
ANNONS

Forsmark, som kom till Timrå från Örebro och nu gör sin tredje hela säsong i klubben, har haft flera SHL-klubbar som visat intresse inför framtiden. Men enligt Expressen har han nu valt att stanna i Medelpad.

Det nya avtalet ska enligt uppgifterna vara på två år, med möjlighet att addera ett optionsår.

Timrå uppges se Forsmark som en viktig del av lagbygget framåt.

Även om hösten inte varit lika stark som den föregående säsongen, har Forsmark haft en positiv utvecklingskurva sedan flytten till Timrå. Klubben bedömer det som svårt att hitta en spelare av liknande kvalitet i samma prisklass – vilket ska ha varit en viktig faktor i beslutet att förlänga samarbetet.

Enligt Expressen kan förlängningen bli officiell inom kort, möjligen i samband med någon av lagets kommande hemmamatcher eller under det stundande landslagsuppehållet.

Forsmark, som är född i Kumla 2002, har tidigare representerat Örebro HK och har även spelat för det svenska juniorlandslaget.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS