HockeyNews
PLUS

Uppgifter: SSK kan värva ratade AIK-backen

Filip Windlert AIK
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 21:29

FacebookXWhatsApp

Filip Windlert var lagkapten – men nu inte längre önskvärd i AIK.

Enligt uppgifter till Expressen är han nu aktuell för Södertälje.

ANNONS

Den 32-årige defensive backen Filip Windlert har berättat om dialogen med AIK och besvikelsen över att det inte blev någon fortsättning.

Nu kan han komma att flytta till rivalen AIK.

Enligt uppgifter till Expressen är man långt gångna i samtalen och SSK vill erbjuda Windlert ett korttidskontrakt, då man har flera spelare frånvarande.

SSK har fyra backar frånvarande för tillfället, varav tre är skadade. Sportchefen Emil Georgsson bekräftar för Expressen att man tittar på en backlösning, men vill inte bekräfta intresset för Windlert.

– Det kommenterar jag inte. Vi tittar på att plocka in en back på ett kortare avtal. Kanske något som har potential över hela säsongen. Men jag avböjer att kommentera enskilda namn, säger Georgsson.

Windlert har förutom AIK även spelat för Pantern och Malmö i Hockeyallsvenskan. Han har totalt gjort över 500 matcher i ligan.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Superdeal: 1kr/1mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS