I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Jan Mysak kommer närmast från spel i Anaheims organisation.
Nu uppger Expressen att han förhandlar med svenska klubbar och är nära en lösning.
ANNONS
Jan Mysak har spelat AHL-hockey senaste fyra åren och närmast för San Diego Gulls. Men nu uppger Expressen att 23-åringen kan vara lösningen på centersidan för ett av SHL-lagen som är på jakt.
Tidningen uppger att HV71 och Linköping är långt framme i förhandlingarna med Mysak och att en flytt till Sverige är högst trolig – klubbarna konkurrerar med tunga bud från Tjeckien enligt tidningens uppgifter.
Mysak har spelat JVM två gånger för Tjeckien och gjorde 23 poäng (10+13) på 56 matcher för Gulls senaste säsongen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS
Skriven av
Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.
Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.
Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.
