I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Leksand spelar i Hockeyallsvenskan nästa säsong. Det innebär flera förändringar, bland annat att signoffbonusar nu måste betalas ut – och enligt Falu-Kuriren pågår förhandlingar om detta.
ANNONS
I och med Leksands degradering till Hockeyallsvenskan upplöses samtliga SHL-kontrakt, men avtal med signoffbonusar kvarstår.
Klubben måste bland annat lösa ut Peter Cehlarik, och enligt uppgifter till FK-sporten rör det sig om omkring tio miljoner kronor enbart för honom. Även spelare som Matt Caito, Max Veronneau, Axel Rindell, Gabriel Fortier, Joonas Lyytinen och Nolan Stevens omfattas av utbetalningarna.
Enligt Falu-Kuriren ska Leksand förhandla med stjärnspelarna, men det är inget som Andreas Gärdsbäck vill kommentera. Samtidigt uppges samtalen redan vara igång.
– Det är bra människor i grunden och de brinner för klubben. Flera av dem har varit här länge. Det finns öppningar för att kunna lösa detta. Alternativet är att spelarna inte får någonting om det värsta skulle inträffa. Det är ett dåligt alternativ för samtliga parter, säger en källa Falu-Kuriren pratat med.
Leksand har under säsongen jobbat aktivt med ekonomin och genom ett sparpaket minskat kostnaderna med omkring tio miljoner kronor under verksamhetsåret. Samtidigt pågår förhandlingar med kommunen, och Andreas Gärdsbäck är övertygad om att klubben kommer att lösa situationen.
– Vi har funnits i hundra år och kommer att finnas i flera år till, säger han till Falu-Kuriren.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
