Örebro har gjort ett av säsongens stora fynd i Wojciech Stachowiak – åtminstone enligt samlad expertis utifrån de senaste träningsmatcherna.
För Hockeynews berättar sportchefen Henrik Löwdahl om:
✓ Hur ”Wojo” värvades – trots konkurrensen ✓ Spelarens ord om SM-guld ✓ Värvningen av backstjärnan ✓ När David Quenneville ansluter ✓ Hur forna skyttekungen ska hitta självförtroendet ✓ Stekheta formen på försäsongen
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish! ✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
De flesta trodde att Örebro sökte en ytterforward för att ersätta Teemu Turunen rakt av.
Istället värvade sportchefen Henrik Löwdahl en center i Wojciech Stachowiak – som efter tre träningmatcher gjort sånt avtryck att landets hockeyexpertis står i gemensam hyllningskör.
Den som är minst förvånad över tyskens egenskaper, främsta position och starka start tycks dock vara just Henrik Löwdahl. Han ville ha en center till, men i den hårda konkurrensen från en rad klubbar som också sökte en center, så höll han något låg profil om sina planer.
För Hockeynews berättar han lite mer om tankarna bakom värvningsarbetet.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
De flesta trodde att Örebro sökte en ytterforward för att ersätta Teemu Turunen rakt av.
Istället värvade sportchefen Henrik Löwdahl en center i Wojciech Stachowiak – som efter tre träningmatcher gjort sånt avtryck att landets hockeyexpertis står i gemensam hyllningskör.
Den som är minst förvånad över tyskens egenskaper, främsta position och starka start tycks dock vara just Henrik Löwdahl. Han ville ha en center till, men i den hårda konkurrensen från en rad klubbar som också sökte en center, så höll han något låg profil om sina planer.
För Hockeynews berättar han lite mer om tankarna bakom värvningsarbetet.
– Vi hade ett fjolår med Sean Malone som inte funkade. Vi hade en period där Kalle Kossila var skadad. Vi kände då att vi var jäkligt tunna centersidan, och har haft en önskan om att ha fem etablerade centrar, säger Löwdahl.
ANNONS
Dessa har han nu i Kossila, Josh Dickinson, Stachowiak, Christopher Mastomäki och Milton Oscarson.
– En duktig center kan ju göra det bra som vinge också, och där är Milton nu, men det ger tränarna möjlighet att laborera lite också. Det har breddat oss otroligt mycket, säger Löwdahl.
Under måndagen kom Expressen med uppgifter om att en rad SHL-klubbar var med i jakten på Stachowiak – av de som visade intresse nämns där Växjö, Frölunda, Djurgården och HV71, och att lönen för centern är en topplön i ligan.
Det är helt enkelt inte möjligt att hitta en center som "Wojo" på marknaden som konkurrenterna inte har koll på.
– Nej, nej. Däremot var vi tidigt på honom av svenska klubbar, om inte först. Så bra scoutning där vi lokaliserat en spelare vi ville ha. Men sedan är det naturligt att han bjuds ut till alla klubbar. Men kanske att vi satte satt oss i en bra position. Jag vet inte, men det var säkert tuff konkurrens om honom. För oss var det att vi blev av med Turunen som gav oss möjlighet. Annars hade vi kanske sökt något annat.
Vill våga prata om SM-guld
Löwdahl försöker sedan att stå med fötterna på jorden kring förväntningarna på 27-årige Stachowiak.
ANNONS
– Jag väljer att vara lugn, jag tror att han kommer vara otroligt nyttig, men han är ju inte någon som kommer utmana Patrik Karlkvist i poängligan. Jag tror att en del av konkurrenterna letat en mer skicklig spelare, Wojo är en hybrid av en spelskicklig och hårt jobbande, med med bra händer och hög arbetskapacitet. Men sen har vi Kossila som är skicklig, och så Josh, ”Masto” och Milton, så Wojo passar bra in hos oss. Han har egenskaper som gör att han kommer passa bra i SHL, tror jag. Men vi ska vara ”fair” mot honom också med förväntningarna.
Löwdahl tycker också att Stachowiak har en del saker att jobba på.
– Han är som vi förväntat oss. Han har tränat en del med sitt förra lag, men inte så mycket. Han ligger lite efter och det syns lite ibland. Men han blir bättre och bättre och matchen mot LHC (lördags, då han gjorde ett riktigt snyggt 2–2-mål) såg riktigt bra ut. Hoppas han kan fortsätta på den vägen. Han har tydligt uttalat att han vill till NHL, och Sverige är den liga som är tuffast utanför Nordamerika. Så vill göra det bra, men vill bli bättre. Jag tycker det är roligt att hämta hit spelare som vill bli bättre.
När han presenterades, så citerades han på er hemsida att han ”ser verkligen fram emot att komma till Örebro, ett lag som är redo att vara med och slåss i toppen och vinna”. Är målet att vinna SM-guld?
– Det är svårt att hålla på med elitidrott utan ambition att vinna, tycker jag. Det är tufft att inte ha det. Vi tycker att vi har försökt flytta fram positionerna, byggt ett starkare lag. Det ser intressant ut på papperet, men långt från någon förhandsfavorit. Det finns fem, sex lag som är svåra att utmana. Men vi ska vara med och fajtas, bakom de yttersta favoriterna. Historiskt är det väl topp fyra som vinner guld, men vi vill vara humlan.
ANNONS
Han fortsätter:
– Jag tror det är viktigt för oss som organisation att våga prata om drömmarna att vinna. SHL blir lätt en överlevnadsliga. En brutalt tuff liga, lite skador och motstuds så är man i en en annan del av tabellen, och även med fem, sex segrar till så kan man blicka åt ett annat håll.
Så efter tre år med uttåg i åttondelsfinal, så ska ni längre nu?
– Kvartsfinal hägrar ju. Topp sex är inte lätt. Det gäller att skapa sig en så bra position som möjligt.
Robin Salo.
Örebro har spelat sex träningsmatcher hittills, och vunnit alla. Men även detta tonas ner av sportchefen.
ANNONS
– Vi har haft marginaler med oss ibland, inte alltid spelat jättebra men hittat en väg att vinna. Sen har vi också roterat friskt i laget, så vi är inte så jättesamspelta heller. Klart, hade vi förlorat alla så hade det varit lite jobbigt, men vi kände att det vore bra om vi får jaga lite och hitta fler scenarion i matcherna. Det fick vi nu mot LHC (vände underläge 0–1 och 1–2 till 4–2) och det var bra, vi fick försöka hitta en väg att ta sig ikapp. Vi har tidigare fått försvara några ledningar och inte spelat superbra, haft ledning 2-0 några gånger och tappat.
Robin Salo har också sett lysande ut, är ny lagkapten – en värvning som nog alla andra SHL-lag gärna också hade gjort?
– Så är det ju. Men ja, Robin vände hem (från Nordamerika, och skrev på för Malmö), men då hade vi inte möjlighet och ekonomi att ta in en back till. Robin har ju sin historia i klubben, känner många. En ”connection” som nog underlättade nu. Vi försökte väl ha en bra dialog tidigt, han trivdes ruggigt bra senast här och var sugen på att komma tillbaka och försöka gå längre än vi gjorde då (SM-semifinal, 2021). Det är svårt att veta vad som avgjorde, men vi är glada att han valde oss. Han är en av SHL:s bästa backar. Salo och övriga backar i Örebro får snart sällskap av David Quenneville, som ansluter till laget i slutet av månaden.
– Han håller igång med en träningsgrupp nu, som många proffs därborta gör. Han missar några omgångar, men han är mycket på is, så det ska inte vara en alltför lång startsträcka, säger Löwdahl.
Max Véronneau.
En startsträcka är det däremot för Max Véronneau, som värvats från Leksand. Den tidigare 34-målsskytten i SHL har spelat alla sex träningsmatcher men ännu inte gjort mål. Men han har i de flesta matcher fått spela i en kedja med Patrik Karlkvist och Kalle Kossila. I senaste veckans matcher missade han bland annat ett friläge, men valde också vid ett tillfälle att passa pucken när han kom i skottläge med tom motståndarkasse.
Är det självförtroendet som behöver komma upp?
– Han har haft några halvtuffa säsonger där han inte nått höga förväntningar. Men han jobbar på bra, är förberedd fysiskt och blir bättre och bättrre. Han behöver stoppa in nån puck, hitta flowet, läsa av nån situatiion, tjuva och göra mål. Nu tvekar han lite. Han vill göra rätt, och vi har tålamod att jobba på med honom. Martin (Filander) har jobbat med honom förut. Han gör kanske inte 34 mål igen, men kommer vara en nyttig spelare för oss. Det kommer komma, och vår framgång hänger inte på vad Max gör heller. Det är ingen stress för honom, utan en bra möjlighet.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".