HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Uppgifter: Dragkamp i SHL om stjärnan

Patrik Puistola
Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Patrik Puistola har varit en av Örebros nyckelspelare. Men kontraktet går ut – och intresset för hans tjänster är stort, enligt Expressen.

ANNONS

Patrik Puistola har varit en klassvärvning för Örebro sedan han kom från Jukurit inför förra säsongen. 39 poäng då ser ut att följas upp av liknande siffra den här säsongen, då han står på 26 poäng efter 34 matcher hittills.

Kontraktet går ut efter säsongen och enligt Expressen är intresset för finländaren stort, vilket sportchefen Henrik Löwdahl också bekräftar.

– Det är en attraktiv spelare på marknaden. Från vår sida är det glasklart, men jag inser också att det kommer bli tufft, säger Löwdahl.

Expressen nämner Frölunda som en av klubbarna som visat intresse för 25-åringen. Löwdahl hoppas dock att forwardens val faller på en fortsättning.

– Vi hoppas att det är Örebro. Om det inte är det så får vi jobba vidare på andra spår. Det är så det fungerar, och det är upp till spelarna att välja. Det är en attraktiv spelare, och så är branschen, säger han.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS