MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med

Djurgården har säkrat sitt målvaktspar till kommande säsong vilket gör att Hugo Hävelid kommer att lånas ut igen.
Så kan det bli även för JVM-målvakten Herman Liv. Enligt Aftonbladet kan de bilda målvaktspar nästa säsong.
Det blev inte mer än en handfull matcher i Djurgården i SHL för målvakten Hugo Hävelid. Den 22-årige östgöten har den här säsongen varit utlånad till Nybro. Där har han varit 90-procentig över de 24 matcher han har spelat.
Även kommande säsong kommer Hävelid att lånas ut efter sommarträningen med Djurgården, klubben som han har kontrakt med i ett år till.
Enligt Aftonbladet lutar det åt en utlåning till Almtuna i Hockeyallsvenskan. Där har Örebro-målvakten Herman Liv spelat den här säsongen. Enligt Expressen är det klart för en flytt till HV71 nästa säsong för Liv. Och skulle HV klara SHL-kvalet mot Leksand och hänga kvar i landets högsta liga kan Herman Liv komma att bli utlånad till Almtuna på nytt för att få ännu mer speltid på allsvensk nivå.
Annars är planen enligt tidningen att Almtuna kör Hugo Hävelid och Tyresö/Hanvikens Tim Forslund, som har storspelat i Hockeyettan.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
