HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Uppgifter: Blomqvist blir tränare i Oskarshamn

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Samtidigt som Oskarshamn kämpar för sin överlevnad i SHL planeras kommande säsongs lagbygge. Enligt uppgifter till Expressen är Malmös fystränare tänkt som hockeytränare i Oskarshamn nästa säsong.

ANNONS

31-årige Albin Blomqvist är klar för Oskarshamn, enligt Expressen. Blomqvist sa för ett par dagar sedan upp sig som fystränare i Malmö och anledningen ska alltså vara för att han har fått ett nytt jobb i Oskarshamn, menar Expressen.

Beror på nivå

Exakt vilken roll 31-åringen förväntas få i Oscar Alsenfelts lagbygge är inte klart. Det beror på om Oskarshamn håller sig kvar i SHL eller inte.

Om laget inte klarar ett nytt kontrakt kommer Blomqvist troligtvis att få en roll som både assisterande tränare och fystränare. Om de klarar ett nytt SHL-kontrakt är det oklart hur det blir. Men mycket pekar på att han ska gå mer åt att bli hockeytränare.

– Det är någonting vi får ta senare. Jag har inga kommentarer, säger Alsenfelt till Expressen om nästa säsongs tränarstab.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

Läs också

ANNONS