HockeyNews
PLUS

Uppgifter: 40-åringen kan ta över mästarlaget

Skellefteå AIK

Publicerad: 6 september 2024

FacebookXWhatsApp

Robert Ohlsson lämnar Skellefteå AIK.
Nu uppger Sportbladet att Pierre Johnsson kan ta steget upp och ta över huvudtränarjobbet i mästarklubben.

ANNONS

Pierre Johnsson flyttade till Skellefteå 2021 och har sedan dess blivit svensk mästare och fått uppleva två JVM med juniorkronorna.
Han går in på tredje säsongen som assisterande tränare till Robert Ohlsson – och nu kan det snart vara dags för en befordran.

Ohlsson lämnar Skellefteå AIK efter säsongen och har bekräftat sitt framtidsval och nu uppger Sportbladet att Johnsson kan ta över jobbet som huvudtränare.
40-åringen inledde sin tränarkarriär i Frölunda och lämnade Göteborg efter sex säsonger i olika tränarroller i klubben.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS