HockeyNews
PLUS

Två anmälningar till disciplinnämnden efter lördagens SHL-omgång

(26784) Jiri Smejkal/Oskar Kvist
Bildbyrån (montage)

Publicerad: 26 februari 2023

FacebookXWhatsApp

Efter lördagens fulla SHL-omgång har nu både Oskar Kvist, Brynäs och Jiri Smejkal, Oskarshamn blivit anmälda till Disciplinnämnden.

ANNONS

Under gårdagens match mellan IK Oskarshamn och Rögle BK åkte Jiri Smejkal på ett matchstraff efter att han puttat en domare i bröstet. När det var 02:51 kvar av den andra perioden blev Jiri Smejkal utvisad. På SHL.se hemsida  skriver de att när Smejkal följs till utvisningsbåset av en domare väljer han att putta domaren i bröstet. Disciplinnämnden menar att han även bytte riktning för att söka kontakt med huvuddomaren.

Det uppstod även en situation i matchen mellan Brynäs och Frölunda. När det återstod 13:21 av den andra perioden skedde en Checking to the head av Brynäs Oskar Kvist. Pucken spelade hela vägen runt målet och kom upp vid hörnet. Frölundas Tom Nilsson åkte mot pucken och Kvist kom med fart bakifrån. På SHL.se hemsida  skriver de att Kvist skär in framför Nilsson och tackar honom i huvudet med kraft. Disciplinnämnden menar att Nilsson inte hade någon möjlighet att skydda sig eller förvänta sig en tackling i situationen.

ANNONS

Den svenska ishockeyförbundets disciplinnämnd kommer behandla ärenden under dagens gång.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS