
Skellefteå har tagit sig till slutspelet i Champions Hockey League varje säsong som turneringen har spelats sedan 2014/2015.
Som längst har man nått semifinal 2015.
På tisdagskvällen tar Skellefteå emot Sparta Prag i den första av två 16-delsfinalmatcher och tvingas då klara sig utan den skadade duon Adam Mascherin och Jayce Hawryluk. Inte heller Albin Sundsvik eller Elias Salomonsson kommer till spel, vilket gör att Skellefteå fortsätter att ge Elias Stenman och Gabriel Säll chansen. Och även Jacob Sundin finns med i laguppställningen.
LÄS MER: Utgående kontrakt för Joakim Lindström: "Får se hur vi tar det framåt"
Skellefteås general manager Erik Forssell är skapligt nöjd med hösten i SHL där laget ligger femma vid landslagsuppehållet.
– Vi har hållit en rätt okej nivå. Sedan hoppas jag att vi härifrån kan fortsätta bli bättre och bättre under säsongen. Det kommer att krävas om vi ska vara med och slåss om det på slutet. Men vi har ändå spelat helt okej och tagit poäng så vi är ändå i lugn och ro och kan fortsätta jobba, säger Forssell till HockeyNews.se.
Målvakten Gustaf Lindvall har fått göra debut i Tre Kronor (seger mot Ryssland) och även nyförvärvet Strauss Mann har inlett SHL-säsongen starkt.

Lagkaptenen Oscar Möller är en av fyra spelare i Skellefteå som har gjort sex mål i SHL under hösten. Foto: Bildbyrån.
Forssell tycker att försvarsspelet kan bli ännu bättre.
– Det går lite i vågor. I början släppte vi in väldigt lite mål de första tio matcherna och då stack det ut. De senaste matcherna har spelet med puck varit rätt bra, men då har vi inte fått med oss poäng ändå.
LÄS MER: Lyckas Skellefteå locka hem backstjärnan efter elva år? "Har kontakt"
Vad gäller Adam Mascherin och Jayce Hawryluk har Erik Forssell inte velat ge någon prognos för hur länge de blir borta.
Både Mascherin och Hawryluk har gjort sex mål i SHL precis som Rickard Hugg och Oscar Möller, vilket är bäst i Skellefteå.
– De har gjort bra ifrån sig. Sedan har det varit en omställning att komma från liten rink till stor rink och nytt spel och lite annorlunda att komma in i det. Det har väl varit en liten acklimatiseringsfas, men ändå tycker jag att de har gjort bra ifrån sig, säger Forssell.
Jayce Hawryluk, 25, spelade 30 NHL-matcher för Vancouver Canucks förra säsongen och gjorde två mål och tre assist.
Han har visat att han gillar att spela fysiskt och har delat ut ett antal vältajmade tacklingar i SHL.
– Det är väl en sak han gör och sedan bidrar han med mycket annat också. Han har mycket fart och är intensiv. Vi har förhoppningar om att han ska producera lite offensivt också även om han de senaste åren i NHL inte gjort det så mycket, säger Erik Forssell.




