Daniel Rahimi var givetvis nöjd över att vinna match fyra mot AIK. Och han höll med om att målvakten Melker Thelin spelade en nyckelroll.
– Jag tycker att Melker har varit bra över tid. Jag är inte förvånad att han har en så pass bra match som han har idag. Jag tycker också att vi defensivt gör det faktiskt ganska bra runt omkring honom. Vi tillåter honom att se många puckar men också tycker jag att vi städar bort bra framför mål med klubbor och så vidare. Melker gör en fantastisk insats samtidigt som jag tycker vi har ett försvar som också spelar uppoffrande och väldigt cyniskt framför egen kasse.
Hur svårt är målvaktsvalet nu för dig?
– Jag tycker vi har två bra målvakter och vi tar det dag för dag helt enkelt. Den som är hetast får stå. Det är helt klart att Melker gör en bra match idag. Vi får se på tisdag vem vi stoppar i mål.
Finns det någonting du saknar i ert spel?
– Ja, men absolut. Jag tycker att den här egentliga insatsen, sett till hur vi spelar med puck och så vidare, är ett steg tillbaka. Framförallt första perioden är en av våra sämre men de sista 40 minuterna är solida, där tycker jag att vi spelar bra defensivt. Men det i spelet som jag är imponerad av är att killarna verkligen krigar för att varje millimeter.
Tycker du att det är en skillnad i hur ni spelar tvåvägsspelet och hur mycket ni ärar defensiven de senaste matcherna?
– Ja, jag tycker att vi har ett lag som prioriterar den på ett annat sätt nu än på hela säsongen. Vi har fått upp prioriteringsordningen lite bättre. Sen faller vi tillbaka på gamla synder då och då i matcher. Det har vi gjort i alla matcher under kortare perioder. I dag tycker jag att det blir en första period som håller på att straffa oss. Men som sagt, där är ju Melker väldigt bra. Sen tycker jag att vi kommer tillbaka till den här cyniska defensiven där vi prioriterar rätt.
Men i det egna spelet med pucken hade Löven inte mycket i den här matchen, även om det blev bättre i den andra perioden. Exempelvis Björklövens förstaformation med stjärnorna Fredrik Forsberg och Marcus Nilsson har fortsatt svårt att skapa i fem mot fem och är alltjämt på minus målmässigt i matchserien mot AIK.
– De är extremt bra hockeyspelare. De har avgjort många matcher över hela det här året. De har mitt fulla förtroende och kommer fortsätta ha så också. Sen är det så att defensivt hamnar vi lite längre i egen zon. Det gör de men det gör också några andra kedjor. Så jag ser ingen större problem med det.
Tycker du att ni har grejer att jobba med i fem mot fem generellt?
– Absolut, det har vi hela tiden. Men ser man till de här tre första matcherna mot AIK är vi det laget som är starkast fem mot fem. Jag tycker också att vi har ett bra special teams. I dag tycker jag att vi faller tillbaka prestationsmässigt men då har vi andra bitar i spelet som lyfter oss.
Jesper Lindgren kunde inte spela den här matchen, varför?
– Han är dag till dag så får vi ta det därifrån.
Rahimi hade även ett drag före matchen, då tidigare kaptenen Fredric Andersson bjöds in att överraska laget före matchstart.
– Det var en extra boost för killarna, så det var väldigt roligt att han kom in. Det var en överraskning som gick hem den här gången.
Var det din idé från början?
– Det var en gemensam idé. Jag har inte analyserat det för mycket utan alla vet vilken fantastisk människa Freddan är och hur mycket han har givit den här klubben. För att få ut kanske någon liten promille mer av den här gruppen och få dem att slappna av och kriga som de gjorde för varandra idag så gjorde vi det. Kanske det hjälpte, kanske inte.
Han berömde dig och kallade dig för ”världsklass” som tränare.
– Han är väldigt snäll, Freddan.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)