I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Trion lämnar Leksand – Ollas: "Välförtjänt"

ANNONS
Tre spelare från Leksands trupp under den gångna SHL-säsongen följer inte med klubben ner i Hockeyallsvenskan. Det meddelar Leksand på sin hemsida.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Wiktor Nilsson anslöt till Leksands IF inför säsongen 2025/26 efter en tung tid i Frölunda, där han aldrig riktigt fick sitt genombrott. Forwarden noterades för sex poäng på 45 grundseriematcher i SHL under den gångna säsongen.
Nu står det klart att han lämnar klubben. Även Andro Kaderli, som gjorde sin första hela seniorsäsong i Leksand, går vidare – precis som den norske forwarden Tinus Luc Koblar.
ANNONS
Leksands sportchef Jesper Ollas säger följande till klubbens hemsida:
– Vi vill rikta ett stort tack till Wiktor, Andro och Tinus för deras tid i Leksands IF och för deras insatser i A-laget under den gångna säsongen. Ett särskilt tack till Andro och Tinus som båda har gjort resan genom vår juniorverksamhet och utvecklats till riktigt bra hockeyspelare. Att de nu får möjligheten att fortsätta spela på en högre nivå är välförtjänt och vi önskar dem all lycka till under den kommande säsongen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS19 september 2026 · Hockey Allsvenskan
Mora0-4
Perioder: 0-1, 0-2, 0-1
18 september 2026 · Hockey Allsvenskan
2-1
SödertäljePerioder: 2-0, 0-0, 0-1
ANNONS



