– Jag har trivts väldigt bra i Nybro och tror att laget kan gå hela vägen till Allsvenskan. Tyvärr måste jag lämna klubben av personliga skäl, säger han.
Virta tog över klubben så sent som i november förra året efter att Mikael Tisell fått sparken. Sedan dess har han lett laget till en stigande form. Nybro slutade topp två i Allettan Södra och säkrade kvalserieplatsen efter playoff-seger mot Vimmerby. Innan Virta kom till Nybro hade han 17 raka säsonger som huvudtränare i finska högstaligan i fem olika klubbar.
– Pekka Virta har gjort ett professionellt arbete i Nybro Vikings och har hela tiden strävat efter att vinna. Det har han lyckats med på ett bra sätt. Vi tackar Pekka för hans arbete i föreningen, säger Nybros ordförande Kerny Johansson.
Nybro meddelar att de inte kommer att plocka in en ersättare utan det blir den assisterande tränaren Pontus Nyberg som kliver upp i hierarkin säsongen ut. Han har tidigare endast varit huvudtränare på J18-nivå i Västervik och Växjö samt för Trollhättans A-lag i division två.
Nybro spelar nästa match i kvalserien borta mot Piteå på måndag.
LÄS MER: Kalmar upp i topp efter ny trepoängare i kvalserien – jagas av Hudiksvall
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)