HockeyNews
PLUS

Tangnes om Tre Kronor-backen: "Har intresse"

Publicerad: Idag 14:44

FacebookXWhatsApp

Dan Tangnes har redan fått med sig centern Fredrik Olofsson från Zug. Nu vill han även ha in VM-backen Gabriel Carlsson i laget.

– Men vi vet också att vi inte är ensamma om det, säger Tangnes till Helsingborgs Dagblad.

ANNONS

Rögles nygamla tränare Dan Tangnes vill gärna få in backen Gabriel Carlsson som nu är med i VM-truppen och som är på väg hem från schweiziska Zug.

Enligt uppgifter vill Zug bryta kontraktet med Carlsson i förtid – och Rögle pekas ut som en möjlig ny klubbadress. Nu bekräftar Tangnes att det finns ett konkret intresse.

– Det är med ”Gabbe” som med Fredrik, en spelare vi har intresse av att sajna. Men vi vet också att vi inte är ensamma om det. Jag skulle gärna se honom här, det är en spelare i rätt ålder som står för stabilitet, säger Tangnes.

Även SHL-klubben i Carlssons hemstad Örebro har varit öppna med sitt intresse för Gabriel Carlsson.

Tangnes hoppas att sportchefen Hampus Sjöström ska kunna ro värvningen i hamn, och att en koppling till närområdet ska hjälpa.

– Sen är han lokalt förankrad, han har varit här på somrarna och har familj i både Lomma och Halmstad. Då passar det ju bra att bo mitt emellan. Men hur vi ligger till med potentiella nyförvärv får Hampus svara på.

I övrigt aviserar Tangnes att både truppen och lagets spel kommer se annorlunda ut nästa säsong, men att det ännu inte är klart hur utan att det är något man jobbar med, och ber att få återkomma kring.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS