Johan Södergran var en av SHL:s stora överraskningar före jul den gångna säsongen. Stocksundsprodukten hade inte något a-lagskontrkat utan han var inställd på att spela med Linköpings J20-lag, men hoppades kunna spela till sig en plats i SHL under säsongen gång. Han fick plats i premiärlaget och man kan inte säga annat än att han tog tillvara på den. Han gjorde ett mål och en assist i säsongens första seriematch och följde upp det med två mål mot HV71 i den andra omgången – och därefter kunde LHC-tränarna inte flytta på Södergran.
Till slut blev det 13 poäng (8+5) på 42 SHL-matcher och i helgen kom belöningen. Då skrev 19-åringen på ett NHL-kontrakt med Los Angeles Kings, som draftade honom i sjätte rundan 2018.
– De visade intresse väldigt tidigt. Jag visste det lite när säsongen pågick, men det var inget som skulle komma ut då, säger Södergran.
Var det någon tvekan från din sida att skriva på?
– Jag gick mycket på första känslan, om man verkligen vill det här, och det vill jag. Jag har haft fyra fantastiska år i Linköping som har hjälpt mig dit jag är i dag. Men jag är nyfiken och taggad på att spela där borta. Nu dök möjligheten upp. Det var det jag ville, säger Södergran.

Johan Södergran jublar efter ett av sina mål den gångna säsongen. FOTO: Bildbyrån.
Södergran har inga planer på att vända hem till Sverige om han inte skulle ta plats i Kings, utan då är han inställd på att fortsätta i klubbens farmarlag.
– Tanken är att jag ska ge det här en chans. Vara med på campen i september och realistiskt blir det väl AHL, säger 19-åringen, som tillägger:
– Men jag kommer ge allt för att ta plats i NHL, men man ska väl ha realistiska förhoppningar. säger Södergran.
Hur mycket har du följt Kings under säsongen?
– Det har varit en del. Jag brukar kolla highlights på morgnarna innan träningarna. Jag brukar kolla hur det har gått, säger han.
Är det någon spelare i laget du gillar lite extra att titta på?
– Alla är duktiga, men Drew Doughty ser sjukt bra ut på isen. Han verkar skön utanför isen också, säger Södergran.
Doughty är en av flera namnkunniga spelare i Kings, och Södergran är inställd på att det kommer bli rätt pirrigt första gången han träffar alla spelare i laget
– Jag brukar vara rätt nervös, men jag hoppas att det är på ett bra sätt, och att det inte ska påverka mig på isen, säger Södergran.
Exakt hur uppladdningen kommer att se ut fram till att han åker över till Los Angeles är ännu inte bestämt.
– Jag kommer förmodligen att träna med LHC till midsommar, om jag får. Sedan har jag inte riktigt löst det. Då blir det inte med LHC. Utan då får jag träna på egen hand, säger 19-åringen.
När Södergran tänker tillbaka på var han för ett år sedan konstaterar han att det hänt en hel del under de tolv senaste månaderna.
– Jag hade inget kontrakt med Linköping vid den här tidpunkten förra året. Då hade man inte kunnat tro att man ska sitta här med ett NHL-kontrakt, säger han.
– Sjukt när man tänker så. Det går fort hockey, säger Södergran och skrattar.
Hur ser du tillbaka på din säsong?
- Personligen gick det riktigt bra. Jag uppnådde mål som jag inte ens hade satt upp innan säsongen, som JVM till exempel. Sedan blev det tuffare för mig och laget efter jul. Som helhet är jag ändå väldigt nöjd, säger Södergran.

Även om Södergran inte tar plats i Kings är tanken att han spelar i Nordamerika nästa säsong. FOTO: Bildbyrån.
Utan Södergran har Linköping 13 centrar/forwards på kontrakt till nästa säsong. Klubben är på jakt efter en back och en center till, och enligt klubbens GM Niklas Persson är det inte prio ett att värva in en ersätta till Södergran i dagsläget.
– Vad det betyder för oss är att vi tappar en ung spelare som hade varit kul att se spela för oss i SHL. Jag tycker att Johan gjorde en bra rookiesäsong förra året och visade i sina bästa stunder vilken bra och intressant spelare han är. Han är otroligt stark på pucken och vi tappar en spelare som jag tror skulle bidra för oss i år. Med det sagt finns det många unga killar runt omkring som är på väg upp och nu blir det mer utrymme för dem, säger Persson till Corren.

