Den förre juniorlandslagsmannen lämnade SHL och Skellefteå för att testa lyckan i Nordamerika inför den här säsongen.
Han inledde i AHL och San Diego Gulls men blev uppkallad av Anaheim i mitten av februari.
Åtta matcher senare stänkte han dit sitt första NHL-mål någonsin.
– Jag blev sjukt glad. Det här är bästa hockeyligan i världen. Och att kunna säga att du har gjort mål i NHL – det är enormt stort för mig , säger han till Hockeysverige.se.
Efter en tekning i början av andra perioden fick Pettersson pucken vid blålinjen och drog till direkt. Det var trafik framför mål och pucken letade sig in bakom en ställd Anton Forsberg i gästernas mål.
– Först trodde jag inte att det var mitt mål. Men när jag fick reda på det var det såklart jätteroligt, säger Pettersson.
Anaheim vann matchen med 6–3 där även Jakob Silfverberg (två stycken) och Rickard Rakell (naturligtvis) hamnade i målprotokollet.
I Chicago blev Anton Forsberg utbytt efter Anaheims 4–0-mål.
Marcus Petterssons första NHL-mål
Nattens NHL
NHL – nattens resultat
Anaheim–Chicago 6–3
Colorado–Nashville 3–4 efter förlängning
Florida–Philadelphia 4–1
New Jersey–Vegas 2–3
Minnesota–Detroit 4–1
Carolina–Winnipeg 2–3
Columbus–San Jose 2–4
Klippen visas i samarbete med Viasat.

