Boqvist fick under matchen spela i tredje backpar tillsammans med schweizaren Dean Kukan. Däremot fick han åter spela powerplay, och det var där återkomsten var ett faktum.
Efter att Gustav Nyquist snurrat bort sin försvarare och lämnat över pucken till Boqvist var det fri sikt för den svenska backen. Lika bra sikt hade inte Eric Comrie, som inte kunde plocka Boqvists skott.
Även Emil Bemström noterades för en assist på Brendan Gaunces mål. Målskytten, som inledde säsongen i AHL, kunde dessutom fira sin födelsedag med ett mål.WHAT A SHOT, WHAT A GOAL! 👊 we love to see it! 💙 pic.twitter.com/JKo7D7MK8q
— Columbus Blue Jackets (@BlueJacketsNHL) March 26, 2022
Däremot fick Colombus se sig besegrade på övertid, när dansken Nikolaj Ehlsers avgjorde matchen till Winnipegs fördel.
Winnipeg Jets – Colombus Blue Jackets 4–3 (2–1, 1–1, 0–1, 1–0)
Mål, WPG: Dominic Toninato, Kyle Connor, Josh Morrissey, Nikolaj Ehlers
Mål, CBJ: Adam Boqvist, Brendan Gaunce, Oliver Björkstrand
Skott: 33–36 (4–14, 17–7, 11–14, 1–1)
SE ÄVEN:
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)