
ANNONS
Gustav Forsling och Jesper Boqvist har matchboll.
Mattias Ekholm, Viktor Arvidsson, John Klingberg och Mattias Janmark har kniven mot strupen i Stanley cup-finalen.
– Det är ett bra lag vi möter, säger Ekholm enligt NHL.com.
ANNONS
Florida Panthers vann match fem och har 3–2 i matchserien, och chansen att ta andra raka Stanley cup-triumfen.
Edmonton reducerade till 3–1 genom Connor McDavid och till 4–2 genom Corey Perry, men Panthers höll undan med bra försvarsspel från bland andra Gustav Forsling, som spelade 25 minuter i matchen. Jesper Boqvist var däremot inte uttagen.
Natten mot onsdag svensk tid kan Panthers säkra titeln på hemmaplan.
– Jag tycker vi har varit lite passiva i inledningen av de flesta matcherna. Det handlar om inställning. Vi måste få ner puckarna djupt och sätta press. Det är ett bra lag vi möter, och de visar det direkt från start, säger Mattias Ekholm, som spelade 17 minuter, till NHL.com.
I Oilers var John Klingberg en healthy scratch. Mattias Janmark och Viktor Arvidsson spelade tolv respektive elva minuter i matchen.
Florida-stjärnan Aaron Ekblad är nöjd över den kultur laget byggt upp, och arbetsinsatsen.
– Vi sätter stolthet vid att ha skapat en atmosfär i omklädningsrummet där det bara handlar om att jobbet ska göras. Det är viktigt för oss. Vi går vidare snabbt, återhämtar oss och går in med samma inställning i nästa match som vi gjorde idag.
Match 6 spelas natten till onsdag svensk tid. Oilers måste vinna för att tvinga fram en sjunde och avgörande match i Edmonton.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
