
Den Skellefteåfostrade forwarden Theo Keilin har intresse från lag i bland annat Hockeyallsvenskan, berättar han för Hockeysverige.se.
Forwarden Theo Keilin, som var med och vann SM-guld med Skellefteå 2024, är på väg att byta klubb. Den 22-årige forwarden valde att flytta till danska Rungsted efter guldet och har där gjort enormt intryck med 85 poäng på 80 matcher under två säsonger.
– Jag har faktiskt en del bra anbud från många olika ställen, både från Hockeyallsvenskan och andra ligor utomlands, säger Keilin till hockeysverige.se nu.
Västerås-sonen menar att flytten till Danmark var ett medvetet val för att få mer offensivt utrymme och en större roll än vad han skulle fått i allsvenskan direkt efter SHL-tiden.
– Det känns som att jag är mer redo för det. Jag tycker att jag är en betydligt bättre hockeyspelare nu än vad jag var när jag lämnade Sverige, säger han om en eventuell återkomst till svensk hockey.
Keilin har tidigare varit utlånad till både Karlskoga och Djurgården, men känner sig nu redo att ta en betydligt större roll i allsvenskan eller utomlands.
