SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
4–3-vinsten hemma mot HV71 i lördags är Luleås enda på de senaste sex matcherna. Efter den 14 januari har Luleå bara tagit fem av 18 poäng.
Norrbottningarna har försökt analysera läget.
– Två (av förlusterna) var oavgjorda, en på straffar och en på förlängning, men spelmässigt var vi ganska nöjda, säger Luleås vice general manager Ulf Engman till HockeyNews.se och lyfter fram 3–2-förlusten hemma mot Skellefteå och 2–1-förlusten borta mot Rögle som exempel på goda insatser utan full utdelning poängmässigt.
LÄS MER: Inga operationstider – då återgår forwarden till spel
– Vi presterade bra, men det var lite motstuds och så där. Det kan man ha emellanåt över en säsong. Det blir ofta så. Sedan vinner man ibland när man spelar sämre också. Däremot de två matcherna i helgen var inte så bra. Mot HV och Skellefteå var det klart svagare, säger Engman.
Varför har det blivit så?
– Varför är omöjligt att säga. Jag tycker ändå att känslan är bra och jag tror att vi studsar tillbaka den här veckan. Nu har vi dubbla möten med Brynäs borta onsdag, torsdag.
Luleåchefen menar att bottenplacerade HV71 gjorde en bra match i Coop Norrbotten arena.
– Jag tyckte HV spelade bra i anfallszonen framför allt. De har många skickliga och finurliga forwards. (Anton) Wedin är alltid bra mot oss. Han är livsfarlig. Han vann några matcher själv mot oss när han spelade i Timrå kändes det som. Han verkar gilla att möta oss, konstaterar Engman.
Luleå jobbar nu för att kunna ersätta forwarden Arttu Ilomäki som tyckte sig komma i kläm då han inte fick spela center utan placerades som ytterforward i Thomas ”Bulan” Berglunds formationer.
LÄS MER: Därför bröt Ilomäki upp från Luleå – och det här vill Luleå värva
Samtidigt närmar sig forwarden Petter Emanuelsson en comeback efter sin ljumskoperation den 30 december.
– Det går jättebra i rehabben så vi har goda förhoppningar att han ska lira några matcher innan slutspelet börjar. Vi är inte jättetunna, men hittar vi något spännande kan det bli att vi fyller på med en forward till, säger Ulf Engman om värvningsläget.

Arttu Ilomäki vill spela center och har lämnat Luleå för att fortsätta i HV71 där han nu har kontrakt över nästa säsong också. Foto: Bildbyrån.
Nästa vecka skickar Luleå backarna Erik Gustafsson och Nils Lundkvist samt A-landslagsdebuterande forwarden Filip Hållander till Tre Kronor och Beijer Hockey Games i Malmö.
– Kul att Erik ska prova igen. Jag tror det är bra för killarna också att komma iväg och lira i landslaget. Det är kul att de blev uttagna. Ofta kommer man tillbaka med högre tempo och bra självförtroende, säger Luleås vice general manager Ulf Engman.
***
Var med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.
