
Oskarshamn gästas av Leksand denna kväll, två lag som gillar att spela en offensiv hockey och som båda är med och slåss om slutspelsplatserna. Oskarshamns förstakedja med duon Suomela och Karlkvist har öst in poäng denna säsong och denna kväll är inget undantag.
Suomela inledde målskyttet i denna afton när han med sitt 34:e mål för säsongen gav hemmalaget ledningen framspelad av Karlkvist. Leksands Kalle Östman kvitterade minuten senare innan det var dags igen för Oskarshamn-duon. Denna gång var det Patrik Karlkvist som gjorde mål framspelad av Zohorna och Suomela.
– Jag tycker vi får godkänt så här långt. Det flyter på väldigt bra jättebra just nu, säger Patrik Karlkvist till C More i periodpausen.
LÄS MER: Oskarshamn vill behålla backklippan: "Håller mina möjligheter öppna"
I och med Suomelas mål ligger han nu på en åttonde plats i SHL:s skytteliga genom tiderna för en enskild säsong. Kommer 28-åringen hinna nå Håkan Loobs rekord på 42 mål?
SHL:s bästa målgörare genom tiderna för en enskild säsong:
1 Håkan Loob 42 mål säsongen 1982/83
2 Tom Bissett 40 mål säsongen 1998/99
3 Mats Åhlberg 39 mål säsongen 1976/77
4 Håkan Loob 37 mål säsongen 1991/92
5 Martin Karlsson 37 mål säsongen 1976/77
6 Mattias Weinhandl 35 mål säsongen 2007/08
7 Lars-Erik Ericsson 35 mål säsongen 1975/76
8 Anti Suomela 34 mål säsongen 2022/23
Oskarshamn kom ut hetast i den avslutande perioden och när hemmalagets Hynek Zohorna gjorde 4–1 i numerärt underläge sju minuter in i perioden kändes matchen avgjord. Några minuter senare gjorde Ahti Oksanen 5–1 några som också blev slutresultatet.
IK Oskarshamn – Leksands IF 5–1 (0–0, 2–1, 3–0)
Mål Oskarshamn: Antti Suomela, Patrik Karlkvist, Myles Powell, Hynek Zohorna, Ahti Oksanen,
Mål Leksand: Kalle Östman
Skott: 25–44 (9–14, 11–12, 5–18)


