MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med
Succéspelaren jagar SHL: ”Det tar man bara som bränsle”

Han har inlett säsongen lysande med sju poäng på fem matcher.
Nu berättar Moras succéforward Arvid Degerstedt om faktorerna bakom sitt offensiva genombrott – och SHL-intresset.
– Det tar man ju bara som bränsle egentligen, säger han till Hockeynews.
Forwarden Arvid Degerstedt anslöt till Mora under fjolårssäsongen efter en kortare sejour i Kiekko-Espoo i den finska högstaligan. Sedan dess har han växlat upp rejält, inte minst den här säsongen, där han inlett starkt med sju poäng (2+5) på de inledande fem matcherna.
– Det känns bra tycker jag. Det har blivit lite för få poäng för laget, men jag tycker att vi har spelat ganska bra. För mig personligen har jag känt en bra form, så det är roligt, säger han.
Hans tidigare poängbästa i Hockeyallsvenskan är 21 poäng. Med den här starten taktar Norrköpingssonen mot nytt personbästa.
– Jag har fått bra förtroende i laget i år och spelat med bra spelare. Och så tycker jag att jag blir lite bättre hela tiden, säger han.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

