I samarbete med

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
Södertälje och Kalmar drabbar samman i match sex i Scaniarinken. Då saknar gästerna inte mindre än fyra ordinarie spelare, inklusive George Diaco.
George Diaco har varit i blickfånget under matchserien mot Södertälje. Men i match sex är han inte med – enligt uppgifter från Kalmarlägret är stjärnforwarden magsjuk och har blivit kvar på hemmaplan. Däremot är förhoppningen stark att han ska kunna spela i en eventuell match sju på fredag.
Kalmar saknar även en annan av sina bärande forwards i Liam Hawel samt backstjärnan Peter DiLiberatore, som utsågs till årets back i ligan. Även backen Scott Walford saknas. Alla fyra fanns med i senaste matchen.
Vad gäller de tre sistnämnda är informationen knapp om deras möjlighet att delta i kommande matcher.
Kalmar har dock ersättare – man fyllde på truppen mot slutet av säsongen och det kan man vara glada för nu, då man kan sätta in en stark fjärdekedja med Albin Storm, Mattias Wigley och Arvid Westlin. Centern Wigley har exempelvis varit nyttig hela säsongen och är en av ligans bästa tekare, men har inte spelat alls i slutspelet ännu.
På backsidan kommer även Tobias Aronsson in, som varit ordinarie och nyttig större delen av säsongen, och William Eckmyhl blir sjunde back.
Södertälje kommer till spel med samma manskap som senast, men byter målvakt – Love Härenstam är tillbaka mellan stolparna efter att Niclas Westerholm kommit in i två matcher.
SSK saknar alltjämt Albin Carlson, Filip Engarås och Carter Ashton – särskilt de två sistnämnda har saknats en längre tid och är inte nära comeback i dagsläget, enligt Hockeynews uppgifter.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
