HV71 stod för en stabil insats när laget besegrade Rögle BK med 3–2 i träningsmatchen i Helsingborg på lördagen. En av huvudpersonerna blev Isac Brännström, som fick en ovan roll i laget – och svarade med mål direkt.
ANNONS
Rögle tog ledningen tidigt, men HV71 kvitterade när Hugo Fransson satte 1–1 efter ett fint anfall. I mittenakten var det dags för Brännström att kliva fram. Han styrde in ett skott från Olle Alsing och gav HV ledningen.
– Jag fick en klubba på pucken framför mål, deras målvakt såg ingenting, och den gick in, säger Brännström till JP.se.
Förra säsongen hade 27-åringen stora problem med målskyttet och fick nöja sig med två fullträffar på hela grundserien. Nu lossnade det direkt på försäsongen.
– Alltid skönt att se pucken gå in, men jag vet att mål på försäsongen inte alltid betyder så mycket, säger han till JP.
ANNONS
Den här gången spelade Brännström som center i en kedja med Mattias Tedenby och William Ignberg Nilsson. Det är dock ingen position han vill ha permanent.
– Jag vill hellre vara ytterforward, säger han till tidningen.
Matchen avgjordes först i tredje perioden. Linus Sandin kvitterade för Rögle på straff, men med drygt fem minuter kvar spelade Riley Woods fram Jonathan Ang till 3–2 – ett mål som blev segermålet.
Vinsten var HV:s första mot SHL-motstånd den här försäsongen. Nu återstår två matcher innan seriepremiären: hemma mot Oskarshamn den 3 september och sedan ett nytt möte med Rögle i Husqvarna Garden tre dagar senare.
ANNONS
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.