HockeyNews
PLUS

SSK-stjärnan klev av: "Ville spela vidare"

Carter Ashton SSK
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 16 oktober 2025

FacebookXWhatsApp

Carter Ashton kom till spel – men klev av efter första perioden.

SSK-forwarden är ett fortsatt frågetecken inför fredagens match, rapporterar Länstidningen.

ANNONS

Södertälje förlorade borta mot Vimmerby med 2–5, och i två perioder fick man klara sig utan en av sina mest rutinerade forwards. Carter Ashton tvingades kliva av redan efter den första perioden, och saknades även på torsdagens träning.

Länstidningen rapporterar att han inte är med, liksom Karl Sterner.

– Han ville själv spela vidare, berättade SSK-tränaren Andreas Johansson för LT efter matchen.

– Han har en känning. Han ville spela vidare också, men det är en lång säsong. Han har varit en bra spelare för oss. Det är ingen allvarlig sak, det vet vi, men däremot om en spelare av hans kaliber inte kan gå för fullt och det finns risk för att det kan bli värre, då måste vi ta det beslutet. Det beslutet tog jag åt honom, jag sa att ”jag vill inte riskera dig för fem öre”. Han ville spela vidare, men samtidigt fattar han att det inte skulle vara en bra idé, sade "AJ".

Ashton saknades alltså även på torsdagens träning, dagen efter bortaförlusten.

SSK hoppas nu att kanadensaren snart är tillbaka – redan på fredagen väntar ny match, hemma mot Almtuna.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS