MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med
SSK-centern: "Det är nummer ett för oss"

Bland flera SSK-spelare som inte fått offensiven att lossna finns centern Teemu Väyrynen.
Hans poängtorka hänger ihop med lagets framgångar, tycker han.
– Det handlar om mentaliteten, att vi har rätt inställning, säger han till Hockeynews.
SSK fortsätter kampen för att klättra i tabellen och nå en topp sex-placering. I kväll spelar laget en ny viktig match borta mot en av huvudkonkurrenterna, Almtuna.
SSK ligger nią, två poäng före Almtuna på tionde plats. Från SSK är det fem poäng upp till Oskarshamn på sjätteplatsen.
SSK förlorade senast mot Björklöven med 3–4 efter förlängning, där spelare och ledare inte var nöjda efter att ha tappat en 2–0-ledning, och framförallt ha blivit utspelat spelmässigt. Teemu Väyrynen tycker ändå att det fanns positiva bitar också.
– Självklart, jag tycker vi var tålmodiga i vårt spel och hade egna chanser. De är ett bra lag att möta, om vi sätter chanserna är det ett annat resultat, säger 28-åringen, som stod för 1+1 i matchen.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)




