
SSK fick se sin nya superduo Linus Videll och Sebastian Dyk spela ihop för första gången när laget mötte SHL-laget Oskarshamn tidigare i veckan. Men det blev inte ens en hel match tillsammans för spjutspetsarna Videll och Dyk för i den tredje perioden träffades Dyk av en puck i ansiktet och utgick.
Uppdatering om Sebastian Dyk💙💛
— Södertälje Sportklubb (@SodertaljeSK) August 24, 2023
— Efter den olyckliga smällen mot ansiktet Dyk ådrog sig i slutet av matchen mot Oskarshamn är det nu efter avslutade utredningar bekräftat att han kommer missa spel närmaste 6 veckorna, fysio Adam Isik. pic.twitter.com/dHFxo8aYAY
På torsdagen meddelar Södertälje att det är så illa att högerskytten Sebastian Dyk blir borta från spel i en och en halv månad.
– Efter den olyckliga smällen mot ansiktet Dyk ådrog sig i slutet av matchen mot Oskarshamn är det nu efter avslutade utredningar bekräftat att han kommer missa spel närmaste sex veckorna, säger SSK:s fysioterapeut Adam Isik på klubbens X-konto.
LÄS MER: Allsvensk genomgång – Södertälje: "Det här ser riktigt bra ut"
Det innebär att Sebastian Dyk sannolikt missar de första fyra-fem matcherna i Hockeyallsvenskan. Den snart 31-årige skåningen gjorde stor succé i Södertälje under 2018/2019 då han öste in 56 poäng (28 mål, 28 assist) på 50 matcher innan han flyttade vidare till finländska HIFK där han har varit de senaste fyra säsongerna.
