I samarbete med
Saknades inför semin – Hävelids svar

Juniorkronorna laddar upp inför JVM-semifinalen mot Finland sent i morgon kväll svensk tid.
I dag tränade laget på is efter segern mot Lettland – utan fyra av spelarna.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
Det var avslappnad stämning i Grand Casino Arena när svenskarna klev ut på is idag efter segern i kvartsfinalen mot Lettland igår.
Nu väntar Finland i ett klassisk rivalmöte.
När Juniorkronorna tränade på is saknades Casper Juustovaara, Milton Gästrin, Lucas Pettersson och Victor Eklund saknades alla på is och så här säger Hävelid:
– Vi sa det idag, frivilligt och känner man att man behöver vara hos fysion eller i gymet så får man göra det och några valde att avstå. Återhämtning, säkra sidan.
Hävelid på frågan om någon riskerar att inte komma till spel:
– Nej, det vill jag inte tro.
Se hela intervjun med Magnus Hävelid i spelaren
Kommentarer
Skriven av
Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.
Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.
Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.
