Björklöven har varit serieledare hela säsongen i Hockeyallsvenskan.
Men 2026 började svagt, då man bara tog fyra av 15 möjliga poäng från de fem första matcherna.
Tidigare 30-målsskytten Fredrik Forsberg kom tillbaka från en 14 matcher lång frånvaro och och gjorde 3+2 på de första fem matcherna.
Men Magnus Bogren och tränarna började se tendenser som de inte gillade. Detaljer som inte var som de behövde vara.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Björklöven har varit serieledare hela säsongen i Hockeyallsvenskan.
Men 2026 började svagt, då man bara tog fyra av 15 möjliga poäng från de fem första matcherna.
Tidigare 30-målsskytten Fredrik Forsberg kom tillbaka från en 14 matcher lång frånvaro och och gjorde 3+2 på de första fem matcherna.
Men Magnus Bogren och tränarna började se tendenser som de inte gillade. Detaljer som inte var som de behövde vara.
Den 23 januari förlorade Björklöven mot Nybro borta. Därefter slog man Vimmerby på vägen hem, men förlorade hemma mot samma motstånd några dagar senare. Sedan kom ytterligare en förlust mot Mora.
ANNONS
Tre förluster på fyra matcher, som fick Löventränarna att göra ett omtag.
– Ibland måste man göra det, för att ge spelarna ny miljö. Det har varit en styrka hos oss i början av säsongen, att när en kedja kanske inte producerat så har en annan gjort det. Det tappade vi där ett tag, men det tycker jag att vi har nu med, säger Bogren nu.
Bogren vill dock betona att förändringarna inte skedde under någon panik.
– Vi tittade på vad vi behövde skärpa till. Det var rätt lugnt, ingen stress – vår analys visade att gjorde många bra saker. Men det var vissa saker som gjorde inte vann. Allt handlade inte om kedjorna. Vi släppte även in lite för mycket mål.
Då sattes succékedjan med Liam Dower Nilsson, Albin Lundin och Fredrik Forsberg samman. Sedan dess har de gjort nio mål och 23 poäng på åtta matcher tillsammans.
ANNONS
– Det blev lite av en omstart. Jag är vanligtvis inte den som vill ändra en massa. Men vi hade kört fast lite, och vi fick bra effekt på förändringarna.
Forsberg och Lundin hade tills dess ansetts vara givna att spela ihop med Marcus Nilsson, men nu fick Nilsson istället spela med Gustav Possler och Axel Ottosson.
Det blev starten på en sju matcher lång segersvit, som säkrade seriesegern eftersom huvudkonkurrenten Kalmar inte mäktade med att hålla samma tempo.
– De taktiska förändringarna hade egentligen ingenting med kedjorna att göra, förtydligar Bogren.
Men det fick kanske ett symbolvärde för omstarten?
ANNONS
– Ja, så kan det ha varit.
Vad har det betytt?
– Vi har hittat tillbaka till djupet i laget. Nu ser jag ingen anledning att ändra, men det är ju alltid ett levande dokument.
I senaste avsnittet av Hockeynews podcast Power Rank efterlyser TV4-kommentatorn Albin Skur att spelgeniet Marcus Nilsson borde spela med någon högerfattad spelare igen – och inte med två ”leftare” som Ottosson och Possler är. Den kedjan har gjort sju mål och 13 poäng tillsammans på de åtta matcherna.
Magnus Bogren om resonemanget:
ANNONS
– Mycket möjligt. Men Possler håller ju klubban åt alla håll ibland, skrattar han.
– De har bra kemi och är intensiva. Så nä, Lilliz behöver inte det. Det är jag inte brydd över, säger Bogren.
En annan faktor som enligt Bogren gett Björklöven ny energi är nyförvärvet Marcus Björk.
– Han har kommit in väldigt bra i laget. Stabil, väldigt skicklig. Lugn och trygg i spelet, man märker att han har erfarenhet. Inte rädd att fylla på i anfallen, vilket vi vill att han ska göra. Tycker att han har ett bra skott. Men är också bra defensivt och rejäl i sitt spel. Samtidigt tror jag vi kan få ut än mer av honom.
Han har höjt nivån i laget?
ANNONS
– Ja, definitivt. Han har gett laget en injektion, han har höjt nivån och definitivt konkurrensen också. Alla behöver vara på tå.
Björklöven är i det närmaste skadefritt, men Tim Theocharidis missar denna veckans matcher också. Dock väntas han vara redo till slutspelet, enligt Bogren.
Han öppnar för att rotera en del i laget i veckan, att ”alla kommer få spela”, vilket kan ge Philip Hemmyr och Bruno Osmanis speltid.
Bogren vill dock inte se sitt lag slappna av för mycket denna vecka, även om laget inte har så mycket att spela för.
– För vår del handlar det om att ha fokus, sätta vårt spel. Jag vill se att vi fortsätter bygga på det vi startat de sista sju, åtta matcherna. Mot Mora senast gav vi bort en del chanser, vi tappade ödmjukheten och var naiva. Jag vill inte se det denna vecka. Jag vill att går ut och är rejäla och spelar vårt spel.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.