Djurgården är på väg att plocka in både den VM-guldvinnande målvakten Magnus Hellberg och den välmeriterade backen Gustav Lindström.
Men ännu är inget officiellt.
Så här säger Niklas Wikegård.
ANNONS
Det var den 16 maj som Hockeynews publicerade uppgifter om att den NHL-meriterade högerskytten Gustav Lindström bestämt sig för att lämna Nordamerika och han ska ha skrivit på ett femårskontrakt med Djurgården.
Djurgårdens sportsligt ansvarige Niklas Wikegård säger till Hockeynews om Magnus Hellberg:
– Hellberg var med och tränade med oss i augusti på is och han och (Djurgårdens målvaktstränare) Micce Andréasson har en historia sedan 15 år eller nåt sånt, så vi får se vad som händer med Magnus.
34-årige Hellberg har varit åtta år i Nordamerika totalt och dessutom fem år i KHL varav tre år i toppklubben SKA St Petersburg.
Spelat i fem NHL-klubbar
Han har spelat matcher i NHL för Nashville, NY Rangers, Detroit, Ottawa och Pittsburgh. 2018 var han med och vann Tre Kronors senaste VM-guld.
ANNONS
– Han är fortfarande väldigt attraktiv för att spela där över och har haft en jävla fin karriär oavsett var han har varit någonstans. Han har varit en av de bästa, en toppmålvakt i AHL, så vi får se var det landar, säger Wikegård.
Men han tillägger:
– Jag tror att Micces inflytande väger tungt i alla fall. Det tror jag.
Gustav Lindströms säsong tog slut natten till onsdagen svensk tid då hans lag, Laval Rocket, åkte ut ur AHL-slutspelet.
– Det är samma sak där. Jag vet att Montreal gillar honom ruggigt mycket. Han har varit en av de bästa backarna i Laval. Vi får se om kusinerna får lira ihop nästa säsong. Vi hoppas det.