HockeyNews
PLUS

Så säger DIF om skadeläget inför derbyt

Djurgården träning 10 februari
Foto: Mattias Ek och Bildbyrån

Publicerad: 10 februari 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Djurgården har haft ledigt i fyra dagar inför derbyt mot AIK.

På måndagen återupptogs träningen. En del spelare ser ut att vara redo för spel. Andra är tveksamma.

Dick Axelsson kände sig för på is. Och för David Blomgren dröjer comebacken.

Det var ett utvilat och energifyllt Djurgården som efter fyra lediga dagar var tillbaka på Hovets is.

Ljumskskadade Dick Axelsson var lätt på is före lagkamraterna, men kommer inte att träna med laget på is den här veckan. Planen är att han ska kunna vara tillbaka och träna med laget nästa vecka.

– Han skejtade idag. Han behöver komma ifatt lite grann. Så får vi se hur lång tid det tar. Om det tar en dag, en vecka eller två. Vi vill ha honom i spel så fort som möjligt, men han har varit borta ett tag och inte kunnat träna så han behöver träna ifatt sig lite grann i alla fall, säger Djurgårdstränaren Robert Kimby till Hockeynews.

Axelsson har inte spelat sedan den 15 januari. Möjligen är han tillbaka i spel om två veckor. Men Djurgården har ett matchtätt program framöver.

ANNONS

– Nackdelen när vi har så tätt med matcher i två veckor som vi har nu är att det inte blir lika mycket träningar. Nästa vecka blir träningarna i lite lägre tempo när man spelar fyra matcher på en vecka. Vi tar en dag i taget. Det viktigaste är att han får ta en dag i taget och att det funkar bra, säger Kimby om Axelsson.

Thoresen ett frågetecken

För Patrick Thoresen är det osäkert om han kan vara med mot AIK i derbyt på onsdag. Han var med en stund på is på måndagen, men klev av.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS