HockeyNews
PLUS

Retstickans hemliga verktyg – skuggboxning

Publicerad: Igår 11:04

FacebookXWhatsApp

William Ignberg Nilsson hade en tuff första tid i HV71.
Men lagom till kvalet mot Modo har retstickan vaknat till liv.
Till sin hjälp: Skuggboxning.
– Det låter lite löjligt, men jag kommer i gång lite på det sättet, säger han till Hockeynews.

ANNONS

Under sina år i AIK var han en riktig retsticka, ständigt i motståndarnas ansikten och alltid redo att göra livet surt för dem. Det var precis den spelartypen HV71 ville ha när de värvade honom inför säsongen.

Men riktigt så har det inte blivit. Hans tid i klubben började på sämsta möjliga sätt – under en lagaktivitet på Gotland under försäsongen bröt han benet och tvingades till nästan fem månaders frånvaro.

– Det var såklart en tung start, inte alls vad jag hade tänkt mig. Men det var bara att knyta näven och köra vidare. Jag tycker inte att jag har kommit upp i nivå, säger Ignberg Nilsson till Hockeynews.

Det är först nu, i den tredje matchen mot Modo i SHL-kvalet, som han har börjat visa sitt rätta jag. Forwarden var inblandad i det mesta och hamnade bland annat i en uppmärksammad incident med Modos reservmålvakt Olle Eriksson Ek.

ANNONS

– Det är där jag ska vara – precis på gränsen och som en injektion i laget. Jag har saknat det självförtroendet under säsongen, men det var skönt att haka på (Tommi) Tikka lite, det var han som drog igång det, säger han.

"Jag har det i mitt DNA"

Hur mycket jobbar du med dig själv för att hitta den delen i ditt spel?

– Det är något jag jobbar med, men jag vill också att det ska komma naturligt. Jag har det i mitt DNA på något sätt, och nu gäller det att visa att jag kan vara den spelaren igen.

För att hitta tillbaka har han tagit hjälp av en mental rådgivare.

ANNONS

– Jag vill inte säga vad han heter, men vi har haft lite samtal. Han håller till i Stockholm, så vi har mest pratat över telefon.

– Mycket sitter i huvudet. Han ger mig verktyg som han vet att jag redan har. Han har följt mig länge och vet hur jag funkar, säger Ignberg Nilsson.

LÄS MER: Dichow talar ut: ”En jättemörk tid”

William Ignberg Nilsson

"Det låter kanske lite löjligt”

Hur gör du inför matcher – tänder du till på något speciellt sätt?

ANNONS

– Jag försöker komma in i rätt känsla redan på uppvärmningen, studsar lite, lyssnar på sköna dängor och snackar med grabbarna. Jag brukar inte sitta tyst i omklädningsrummet, det ska vara lite avslappnat. Men när pucken släpps är det fulla spjäll.

Du sa att du boxades med spegeln inför match tre?

– Ja, jag menade att jag går in och spänner blicken i mig själv i spegeln. Det låter kanske lite löjligt, men det är ett sätt för mig att komma igång, säger han och utvecklar:

– Det kan vara innan jag lämnar hemmet, eller så går jag in på toaletten några gånger här i hallen. Det handlar mest om att komma i gång.

ANNONS

På frågan om var han fångat upp den metoden:

– Jag har sett det på film och tagit efter, säger han med ett skratt.

William Ignberg Nilsson

Match tre i matchserien spelas under fredagen och Modo leder med 2–1 i matcher.

– Känslan är bättre än tidigare, men vi måste ha kort minne och fokusera på nästa match, säger han.

Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS