Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Från oönskad till hyllad.
Nu talar målvakten Frederik Dichow, 24, ut om den tuffa tiden och vändningen i HV71.
– Man vill visa att de gjorde ett misstag, säger han till Hockeynews.
Frederik Dichow har haft en turbulent säsong i HV71, där han under en period varken fick träna med laget eller lämna klubben. Men när det gällde som mest klev den 24-årige dansken fram och storspelade i den tredje kvalmatchen mot Modo.
– Vi spelar som ett lag. Vi spelar jättebra defensivt jämfört med andra matchen. Vi ser ut som två helt olika lag. De gjorde det jätteenkelt för mig. Vi ska fortsätta med det här, då ger vi oss bra förutsättningar att göra bra resultat, säger han.
Efter 5–0-segern och säsongens första nolla känner han en stor lättnad. Den danske målvakten väljer nu att berätta öppet om den tuffa period han gick igenom tidigare under säsongen, när han var helt utanför laget.
– Det har varit en jättejobbig säsong, men det är jätteskönt att få spela nu. Det var tufft när jag satt i den situationen – jag fick inte ens träna med laget på två månader och jag fick inte lämna heller, säger han och fortsätter:
– Det var jäkligt tufft. Men jag är glad att vara tillbaka och kunna hjälpa laget nu. Det är det här jag brinner för. Ju mer jag spelar, desto bättre blir jag och desto mer självförtroende får jag. Det känns jäkligt bra att vara tillbaka.
För att hålla humöret uppe fick han stöd av målvaktstränaren Joel Gistedt, sin flickvän, deras hund och sin pappa.