När pucken släpptes mellan Pittsburgh och Philadelphia i den senaste upplagan av Slaget om Pennsylvania så innebar det att backen Kris Letang gjorde sin 1 000:e match för Penguins, något bara två andra spelare gjort tidigare i form av Sidney Crosby och Jevgenij Malkin.
Men det kom att bli en svensk Penguinsforward som hamnade i rampljuset.
Knappt tolv minuter in i första perioden pangade Rickard Rakell iväg ett direktskott som gick en bra bit över målet innan den träffade plexiglaset. Pucken studsade sedan tillbaka samma väg som den kom och landade på Flyers-målvakten Samuel Erssons högerben innan den studsade in i mål för 1–0 till Penguins.
Ett mål av den märkligare sorten.
– Först var jag irriterad över att jag sköt en bra bit över mål. Sedan blev jag förvånad över att den studsade in, men den tar jag, säger Rakell.
Ersson var av förklarliga skäl inte lika glad över målet.
– Jag vet inte vad man ska säga. Jag vet inte hur man ska kunna förbereda sig på något sådant där, men det är sådant som händer. En tuff studs och det är bara att försöka hitta ett sätt att studsa tillbaka på, säger Ersson.
Ett par minuter efter 1–0 kunde Rakell göra sitt andra för dagen när han styrde in 2–0 och det blev till slut en 4–2-seger för Penguins och två viktiga poäng i kampen om en slutspelsplats.
Pittsburgh Penguins–Philadelphia Flyers 4–2 (2–0, 1–0, 1–2)
Mål, PIT: Rickard Rakell 2, Bryan Rust, Ryan Poehling
Mål, PHI: Nicolas Deslauriers, Travis Konecny
Skott: 31–33 (15–7, 10–13, 6–13)

