Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
Ragnarssons önskemål inför HA-premiären

Almtuna har har inlett försäsongen och om en dryg månad väntar premiären i Hockeyallsvenskan.
Huvudtränare Marcus Ragnarsson ser gärna att det kommer fler värvningar inför seriestart, skriver UNT.se.
När det gäller spelartruppen konstaterar tränaren att klubben får fokusera på spelare med utvecklingspotential snarare än färdiga namn, och att bredden inte är lika stor som hos vissa konkurrenter i hockeyallsvenskan.
– Vi skulle behöva fylla på lite på både forward- och backsidan. Målvakterna med (Herman) Liv och (Viktor) Andrén känns bra. Men någon back och forward på sikt för att bredda och förstärka.
Första träningsmatchen spelas den 15 augusti mot Väsby, följt av möten med Djurgården, AIK och dubbla drabbningar mot Mora.
Genrepet sker borta mot Mora den 10 september.
Ragnarsson är tydlig med vilken identitet laget ska sträva efter.
– Vi ska vara åkstarka och smarta i spelet. Vi ska vara bra på att vara i vägen när vi inte har pucken och göra det trångt för motståndarna. Sen skulle jag vilja se att vi kommer in och attackerar mer, att vi får mer puckar på kassen och skapar ett antal spel därifrån, säger han.