Läs mer om hockey-VM och Tre Kronor här
Det har gått fyra år sedan Jacob de la Rose, 22, lämnade Leksand för att slå sig in i NHL-klubben Montreal. Den här säsongen lyckades han och i Danmark gör värmlänningen VM-debut.
– Jag tycker vi får vara nöjd med tre vinster av tre möjliga. Det kan ju inte bli bättre, säger de la Rose efter segrarna i VM-starten mot Vitryssland, Tjeckien och Frankrike.
I hans kedja spelar Buffalo-centern Johan Larsson och Ottawa-forwarden Magnus Pääjärvi. Hittills har ingen i trion gjort någon poäng i VM.
– Vår kedja har haft ganska defensiv roll. Vi startar i stort sett varje byte i egen zon. Vi ska döda mycket utvisningar, men samtidigt tycker jag vi är tre skickliga spelare så vi ska inte vara rädda för att gå fram offensivt och vara med och skapa. Det är något vi inte är nöjda med än så länge i vår kedja med dem jag spelar med nu. Vi ska kunna bidra med några mål framåt också även om vi har gjort det bra bakåt tycker jag, säger han något självkritiskt.
Leksandsduell väntar i VM
Gruppspelet i VM går vidare för Tre Kronor med match mot Österrike på onsdagskvällen. Österrikarna har kunnat förstärka laget med Philadelphia-forwarden Michael Raffl.
Den 29-årige NHL-forwarden blir något att bita för svensk del, konstaterar de la Rose.
– Vi spelade med varandra i två år i Leksand. Det är en bra spelare. Han är otroligt stark med pucken och utan pucken och spelar fysiskt. Han är riktigt duktig och jag tycker han har utvecklat spelet sedan han kom över till NHL, säger de la Rose.
Läs mer om Hockeyallsvenskan här
Vägen till NHL för både Raffl och de la Rose har gått via Leksand där de spelade tillsammans mellan 2011 och 2013.
– För egen del när jag kom till Leksand tror jag det var det bästa som kunde hända mig. Det är synd nu att de inte är uppe i SHL, men det verkar som de gör en ny satsning och satsar på lite unga grabbar och har gett många unga grabbar A-lagskontrakt från J20, så jag hoppas att de har något bra på gång.
"Det är nog rätt väg att gå"
Det visar sig att Jacob de la Rose, som är bra kompis med Nashville-stjärnan, leksingen Filip Forsberg, har stenkoll på Leksands IF och den kommande säsongen.
– De killar som får chansen nu med ”Mackan” (Marcus) Karlberg, (Erik) Aterius och Axel Bergkvist, bara för att nämna några, är nog rätt väg att gå, för att ska det bli mer attraktivt för unga att komma till hockeygymnasiet.
Om man kommer till Leksand så vet man att man får chansen att gå hela vägen som jag, Filip (Forsberg), (Fredrik) Händemark och (Patrik) Norén fick göra. Det tror jag kommer att ge en skjuts i hela föreningen. Om man visar att man verkligen satsar på de unga grabbarna tror jag att det kommer att göra att fler och fler vill komma till hockeygym igen, säger de la Rose om spelarna som nått NHL och SHL.
Tre Kronors tränarstab hoppas kunna förstärka VM-truppen med spelare från NHL och en av drömspelarna är Filip Forsberg. Men Nashvilleforwarden kan vara på väg att skjuta sitt lag vidare i Stanley Cup-slutspelet med sitt målskytte mot Winnipeg.
Forsberg har inte bråttom till VM i Köpenhamn, om man säger så.
– Nej, fan. Han gör bara drömmål nu för tiden. Inga returer längre… Jag såg båda målen han gjorde i natt och båda var väldigt fina mål. Jag har sett det där i tio år så jag är inte så förvånad längre.
Vad tror du om den sjunde och avgörande matchen?
– Det kanske är de två bästa lagen som möts redan nu. Det är en otroligt bra serie. Det kan bli hur som helst, säger Jacob de la Rose.

